Morgen-briefing: It-fejl koster dyrt for Scandinavian Tobacco Company / Simcorp-chef roser regeringsplan om aktier til medarbejdere / Region H sender kæmpe netværksordre i udbud

It-fejl koster dyrt for Scandinavian Tobacco Company. Simcorp-chef roser regeringsplan om aktier til medarbejdere. Region H sender kæmpe netværksordre i udbud. Dom ventes i dag i spektakulær retssag mod øverste ledelse i Samsung

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Godmorgen fra Computerworld. Her kommer overblikket over it-nyhederne fredag morgen.

It-fejl koster dyrt for Scandinavian Tobacco Company

En stribe fejl i forbindelse med implementeringen af nye it-systemer i selskabet Cigars International har givet danske Scandinavian Tobacco Company (STG) store økonomiske problemer, skriver Børsen.

Ifølge avisen har problemerne kostet markedsandele og øgede omkostninger. 10.000 kunder handler dagligt med selskabet, så der er kontant afregning, hvis noget ikke fungerer.

Direktør Niels Frederiksen siger til avisen, at STG ikke har været god nok til at forberede sig på implementeringen af de nye systemer.

“Vi fik hurtigt fikset de grundlæggende problemer, men vi har skabt nogle andre problemer, fordi vi i en periode ikke har fået bestilt til lager,” siger administrerende direktør Niels Frederiksen til avisen.

Simcorp-chef roser regeringsplan om aktier til medarbejdere

Klaus Holse, administrerende direktør i Simcorp, roser regeringens udspil om at fremme udstedelsen af medarbejderaktier.

“Det er positivt, hvis regeringen gør det muligt for medarbejderen at få en større del af deres løn i aktier og vente med beskatning, til aktierne bliver solgt,” siger han til Børsen.

Han siger, at han gerne vil have et sammenfald mellem aktionærernes og medarbejdernes interesser.

Region H sender kæmpe netværksordre i udbud

Region H sender igen opgaven om at levere og håndtere netværk i regionen i udbud. Opgaven dækker drift, support, overvågning, vedligeholdelse og udvikling af netværket, der blandt andet skal dække syv hospitaler i regionen.

Du kan se hele udbuddet her.

“Region Hovedstaden forventer at ansøgere, som ønsker at afgive tilbud, har en vis størrelse og erfaring for at kunne håndtere den omfattende driftsydelse og understøtte nybyggeri/ombygning med tilstrækkeligt beredskab og leverancesikkerhed,” skriver regionen.

Dom ventes i dag i spektakulær retssag mod øverste ledelse i Samsung

Efter en lang og spektakulær retssag ventes dommen i dag at falde over Lee Jae-young, næstformand for mægtige Samsung Electronics, som han de facto har ledet, og barnebarn af Samsungs grundlægger - og søn af selskabets formand, Lee Kun-hee.

Lee-familien er bag verdens rigeste, og 49-årige Lee Jae-young har siddet på anklagebænken på anklage om at være involveret i en meget omfattende bestikkelsessag med tråde helt op til Sydkoreas regering og tidligere præsident Park Geun-hye, der også er blevet anklaget for korruption.

Anklageren har krævet 12 års fængsel til Sydkoreas mægtigste forretningsmand, mens den tidligere præsident risikerer fængsel på op til livsstid..

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | København Ø

Digital Innovation & Transformation Summit 2026

Få indsigt i aktuelle digitale trends, lær af andres erfaringer med store transformationer og drøft fremtidens forandringer med ligesindede.

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: Fra databeskyttelse til dataindsigt

Få kort og fokuseret overblik over, hvordan du optimerer resiliens og gendannelse af kritiske informationer samt sikrer forretningens funktion, når cyberangrebet rammer.

Digital transformation | Aarhus C

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Aller Media A/S

Developer

Uspecificeret arbejdssted

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-supporterelever til lokal IT på Vordingborg Kaserne

Region Sjælland

KMD A/S

SAP-arkitekt

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

IGNITE Graduate Program 2026

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

Christian Homann

Netip A/S

Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

Christian Kamper Garst

Enterprise Rent-A-Car

Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

Per Claus Henriksen

Alcadon ApS

EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

Søren Jermiin Olesen

EG Danmark A/S