Dommen falder i dag: 1.500 Uber-chauffører risikerer at blive straffet i Danmark

Københavns Byret afsiger mandag dom i fire sager mod danske Uber-chauffører. Sagen kan få betydning for yderligere 1500 sigtede.

Artikel top billede

Når byretten i København mandag afsiger dom i sager mod fire danske Uber-chauffører, kan det får stor betydning for en hel del af deres tidligere kollegaer.

Københavns Politi har nemlig i de seneste måneder sigtet hele 1.500 Uber-chauffører for brud på taxiloven og for at have kørt uden erhvervskørekort.

Ender mandagens fire sager med at chaufførerne bliver dømt,  ser det sort ud for de resterende 1.500.

”De er sigtet for brud på taxilovgivningen og i en del tilfælde for at have kørt uden erhvervsmæssigt kørekort. Nu afventer vi, hvad rettens resultat er i de fire prøvesager,” siger advokaturchef Vibeke Thorkil-Jensen fra Københavns Politi til Finans.

Anklageren kræver, at de fire mandlige chauffører idømmes bøder på henholdsvis 590.000 kroner, 130.000 kroner, 70.000 kroner og 45.000 kroner, mens chaufførerne alle går efter frifindelse.

Ny CEO skal rense luften

Uber har i længere tid været centrum for en række større og mindre skandaler, der har handlet om alt fra sexchikane til konflikter med lokale skattemyndigheder.

Det fik i sommer CEO Travis Kalanick til at trække sig, og siden har virksomhedens bestyrelse haft svært ved at finde en ny topchef.

Både Meg Whitman fra Hewlett Packard Enterprise og Jeff Immelt fra General Electric har været nævnt som kandidater, men mandag morgen kom det frem, Expedia-chefen Dara Khosrowshahi står til at blive nye CEO.

Læs også: Magtkamp i Uber-toppen: Kontroversiel CEO planlægger comeback

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

    Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

    Patent- og Varemærkestyrelsen

    Infrastrukturspecialist

    Københavnsområdet

    PensionDanmark

    AI Engineer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS