Nu skal den digitale infrastruktur topsikres: Regeringen klar med 100 millioner kroner

Digtale trusler udefra tynger regeringen så meget, at den nu iværksætter en ny strategi og afsætter 100 millioner kroner, til at sikre Danmarks digitale infrastruktur.

Artikel top billede

(Foto: loveguli)

Danmarks digitale infrastruktur skal beskyttes langt bedre, end det er tilfældet i dag.

Det mener regeringen, der i sit forslag til finansloven for næste år er klar med 100 millioner kroner og en ny strategi. 

Formålet er at beskytte den digitale infrastruktur bedre, end det er tilfældet i dag. At initiativet netop iværksættes nu skyldes, at man fra regeringens side bemærker, at truslerne imod Danmarks digitale sikkerhed er stigende.  

Senest har man set, hvordan verdensomfattende vira-epedimier og ransomware-angreb kan tvinge både regeringer og multinationale selskaber i knæ. 

Læs mere her: Milliardregning til Mærsk: Cyberangreb koster Mærsk op mod to milliarder kroner

"Når vores digitale infrastruktur angribes, kan det have alvorlige økonomiske og samfundsmæssige konsekvenser," skriver regeringen således i sit forslag til næste års finanslov.  

Penge på vej

For at styrke netop den truede digitale infrastruktur har regeringen i sit forslag til det kommende års finanslov afsat 100 millioner kroner fordelt over de kommedne fire år. 

Læs mere her: Regeringen klar med milliardoprustning: Skattevæsenet får yderligere 5,5 milliarder de kommende år

Nyheden om de 100 millioner kroner kom i forbindelse med, at regeringen her til formiddag ved finansminister Kristian Jensen (V) præsenterede sit forslag til finansloven. 

I løbet af efteråret skal politikerne på Christiansborg forhandle sig frem til den endelige aftale, der forventes at blive vedtaget i løbet af december.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,