Kommunal robot har sparet sagsbehandlere for 700 timer: Kan komme til at overtage job

Odense Kommunes softwarerobot 'Tyra' har i løbet af et pilotprojekt overtaget en meget stor del af sagsbehandlernes kedelige rutineopgaver. "Der er så meget potentiale i det, at vi ikke kan se bort fra, at robotter også kan overtage jobs," lyder det fra it-chefen.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Odense Kommunes nye softwarerobot ‘Tyra’ har i løbet af et pilotprojekt på syv uger vist sig uhyre effektiv i håndteringen af de rutineopgaver, som sagsbehandlerne ellers har siddet med.

‘Tyra’ har i løbet af de syv uger løst opgaver, som sagsbehandlerne ellers ville skulle bruge 700 arbejdstimer på. Det svarer til sammenlagt 19 arbejdsuger, skriver magasinet for Foreningen af Kommunale it-chefer, KIT.

Ifølge bladet håndterer sagsbehandlerne Beskæftigelses- og Socialforvaltningen manuelt mange tusinder fakturaer og underretninger, som ‘Tyra’ i løbet af pilotprojektet istedet har håndteret med stor succes.

KIT-magasinet skriver, at ‘Tyra’ i løbet af de syv uger har opnået en automatiseringsgrad på mere end 80 procent i de to pilotprojekter.

It- og digitaliseringschef Jørgen Brolykke siger til bladet, at man i pilotprojektet har valgt at automatisere ‘de kedelige opgaver, der er vigtige, og som bare skal være korrekte.”

”Men det er klart at robotter også kan overtage jobs. Der er så meget potentiale i det, at vi ikke kan se bort fra det. Omvendt er det vigtigt, at vi implementerer det rigtigt og inddrager medarbejderne og bruger deres viden og erfaringer, hvor der er behov for det. Så det er vigtigt at få kompetencerne på plads,” siger han.

En sidegevinst har været, at ‘Tyra’ har været i stand til at eliminere fejl som for sent betale fakturaer, fejlkonterinnger og omposterinnger.

Successen er så stor, at det nu er planen, at ‘Tyra’ skal løse endnu flere opgaver inden for administration og sagsbehandling.

Det kommer i første omgang til at dreje sig om automatisering af tilbagebetalings-processerne.

“Brugen af RPA [Robot Process Automation, red] er en værdifuld overgangsløsning og et egentlig supplement til et fremtidigt it-systemlandskab med fuldt integrerede og sammenhængende it-systemer,” hedder det.

Læs også:

Her er en billig genvej til robot-automatisering af kedelige og langvarige opgaver - og jeg er vild med den

Robotternes indtog er godt for Danmark: Gør os langt mere konkurrencedygtige i forhold til Kina

Robot-investeringer sørger for rekordoverskud hos Alka

Bliver du en tilfreds kunde, når du har talt med en robot?: Sådan passer du bedst på firmaets vigtigste aktiv

Robot analyserer hele CVR-registeret hvert andet minut: Nu kan du slå alt og alle op

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Danmark i den digitale frontlinje: Forsvaret skal genoprustes – også online

    Danmark står i dag i en ny type konflikt – en, hvor grænsen mellem fysisk og digital krigsførelse for længst er udvisket.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Birthe Kamstrup som Data & AI Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at optimere datadrevne beslutningsprocesser til glæde for Norriq's kunder. Hun kommer fra en stilling som Teamlead/Senior Insight Specialist hos CompanYoung. Hun er uddannet i sociologi og har en bachelor i erhvervsøkonomi på Aarhus universitet. Nyt job

    Birthe Kamstrup

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Ahmed Yasin Mohammed Hassan som Data & AI Consultant. Han kommer fra en stilling som selvstændig gennem de seneste 3 år. Han er uddannet cand. merc. i Business Intelligence fra Aarhus Universitet. Nyt job

    Ahmed Yasin Mohammed Hassan

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

    Hans Christian Thisen

    Norriq Danmark A/S