Microsoft kan være klar med ny Surface-computer om tre uger

Microsoft har planlagt et event i London, hvor ny Surface-computere sandsynligvis vil blive præsenteret.

Artikel top billede

(Foto: Picasa)

Microsoft afholder sit årlige Future Decoded-event den 31. oktober til 1. november, og her kan du godt forvente, at nye Surface-computere ser dagens lys.

Det skriver The Verge.

Microsofts chef for selskabet Surface Device-afdeling, Panos Panay, har nemlig taletid på scenen ved eventet, og kilder hos Microsoft fortæller The Verge, at mindst en enhed vil se dagens lys ved Future Decoded.

Det passer meget godt med tidspunktet. Microsoft har tidligere benyttet oktober måned til at lancere nye produkter i sin Surface-familie.

Du bør dog ikke regne med, at det bliver de helt store revolutionerende produkter, som bliver fremvist.

Microsoft har tidligere lovet at udgive en Surface Pro med LTE/4G-funktion, og man kunne også forvente at se en mere opdateret efterfølger af Surface Book-computeren eller Surface Hub-tavlen.

Hvad nyt?

Der er dog en chance for, at Microsoft fremviser de første ARM-styrede Windows-bærbare computere - og dermed måske en ny Surface-tablet med en ARM-processor.

Sidst Microsoft legede med de ofte smartphone-orienterede ARM-processorer var ved Windows RT, der var en fiasko, da den ikke kunne afvikle de klassiske Windows-programmer.

Sidenhen har Microsoft og Qualcomm indgået et samarbejde om at få Windows-programmer - win.32/.net - vil at blive emuleret på Qualcomms ARM-baserede Snapdragon-processorer.

Det kan du se i videoen herunder:

Det vil betyde tynde og lette bærbare Windows-tablets med konstant forbundet LTE-muligheder og høje batterilevetider, men som i princippet stadig kan afvikle tunge Windows-programmer som Photoshop.

HP, Asus og Lenovo er allerede på vej med ARM-Windows 10-tablets inden året er omme, lyder det fra Microsoft.

Læs også: Microsoft forsøger sig igen med Windows på ARM-processorer - og denne gang ser det ud til at lykkes

Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Digital transformation | Aarhus C

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

21. april 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

Arjuna Enait

Idura

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS