Efter skattedom: Viborg Kommune øjner billig Apple-varme

Efter skattedom vedrørende Facebooks kommende datacenter øjner Viborg Kommune muligheden for billig overskudsvarme fra Apples datacenter.

Artikel top billede

(Foto: Vladimir_Timofeev / Vladimir_Timofeev)

Viborg Kommune ser store muligheder i udnyttelse af overskudsvarme fra det kommende Apple-datacenter ved Viborg.

Det sker efter en afgørelse i Skatterådet, der fritager Facebooks datacenter i Odense for afgifter på at forære overskudsvarme væk.

Det skriver Børsen.

"Hvis Facebook bliver frataget for overskudsvarmeafgift, så er det da vores klare overbevisning, at Apple også vil blive det. De to bør være fuldstændigt sammenlignelige," siger Morten Abildgaard, der er administrerende direktør i Viborg Fjernvarme, til Børsen.

Han fortæller, at han hele tiden har troet på, at udnyttelse af Apples varme var mulig.

"Det understøtter den her afgørelse, så vi er glade over den her udvikling, og derfor tror vi på, at Apple-varmen bliver til noget," siger Morten Abildgaard.

Læs mere: Gennembrud: Overskudsvarme hos datacentre kan sendes ud til tusinder af boliger

Stadig usikkerhed

I alt er der fire store datacentre på vej til Danmark, Apples i Viborg og Aabenraa, Facebook i Odense, og potentielt Fredericia med Google.

Men eksisterende virksomheder og datacentre kan ikke videregive overskudsvarme, uden at det koster dem i afgifter, hvilket har afholdt mange fra at videregive energien til fjernvarmenettet.

Om aftalen skaber præcedens for andre datacentre er dog endnu uvist. 

Du kan læse mere om potentialet i overskudsvarmen her: Så meget overskudsvarme vil danske datacentre producere om blot 15 år: Vil kunne opvarme hele Aarhus og Odense samtidig

Global Connects største datacenter genereres massive mængder overskudsvarme, og tidligere på året udtrykte administrerende direktør, Christian Holm Christensen utilfredshed over reglerne om overskudsvarme.

"Jeg behøver ikke tjene penge på det. Jeg vil egentlig bare gerne give det væk," siger han til Computerworld.

"Jeg synes som dansk virksomhed, at det er helt pløk-åndssvagt, at det bedre kan betale sig for os at lukke varmen ud, når vi nu producerer den så kontinuerligt. Vi producerer den her varme både sommer og vinter, og leveringen er ensartet, så jeg synes som dansker og som en, der interesserer sig for miljøpolitik, at det er dumt."

Ifølge Børsen er energiminister Lars Chr. Lilleholt klar til at se på regelsættet, når der igen skal forhandles energiaftale for 2020 til 2030.

Læs også: Afsløring: Google kan lade datacenter-grund i Fredericia stå uberørt i årevis

Annonceindlæg fra inspirit365

AI ændrer spillereglerne for ERP-konsulenterne

ERP-systemerne er på vej fra primært at registrere og planlægge til også at kunne handle på virksomhedernes vegne.

Metroselskabet I/S

Asset Information Manager and Data Steward

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Consultant

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Network Engineer

Nordjylland

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

Thomas Harboe Hald

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S