Efter skattedom: Viborg Kommune øjner billig Apple-varme

Efter skattedom vedrørende Facebooks kommende datacenter øjner Viborg Kommune muligheden for billig overskudsvarme fra Apples datacenter.

Artikel top billede

(Foto: Vladimir_Timofeev / Vladimir_Timofeev)

Viborg Kommune ser store muligheder i udnyttelse af overskudsvarme fra det kommende Apple-datacenter ved Viborg.

Det sker efter en afgørelse i Skatterådet, der fritager Facebooks datacenter i Odense for afgifter på at forære overskudsvarme væk.

Det skriver Børsen.

"Hvis Facebook bliver frataget for overskudsvarmeafgift, så er det da vores klare overbevisning, at Apple også vil blive det. De to bør være fuldstændigt sammenlignelige," siger Morten Abildgaard, der er administrerende direktør i Viborg Fjernvarme, til Børsen.

Han fortæller, at han hele tiden har troet på, at udnyttelse af Apples varme var mulig.

"Det understøtter den her afgørelse, så vi er glade over den her udvikling, og derfor tror vi på, at Apple-varmen bliver til noget," siger Morten Abildgaard.

Læs mere: Gennembrud: Overskudsvarme hos datacentre kan sendes ud til tusinder af boliger

Stadig usikkerhed

I alt er der fire store datacentre på vej til Danmark, Apples i Viborg og Aabenraa, Facebook i Odense, og potentielt Fredericia med Google.

Men eksisterende virksomheder og datacentre kan ikke videregive overskudsvarme, uden at det koster dem i afgifter, hvilket har afholdt mange fra at videregive energien til fjernvarmenettet.

Om aftalen skaber præcedens for andre datacentre er dog endnu uvist. 

Du kan læse mere om potentialet i overskudsvarmen her: Så meget overskudsvarme vil danske datacentre producere om blot 15 år: Vil kunne opvarme hele Aarhus og Odense samtidig

Global Connects største datacenter genereres massive mængder overskudsvarme, og tidligere på året udtrykte administrerende direktør, Christian Holm Christensen utilfredshed over reglerne om overskudsvarme.

"Jeg behøver ikke tjene penge på det. Jeg vil egentlig bare gerne give det væk," siger han til Computerworld.

"Jeg synes som dansk virksomhed, at det er helt pløk-åndssvagt, at det bedre kan betale sig for os at lukke varmen ud, når vi nu producerer den så kontinuerligt. Vi producerer den her varme både sommer og vinter, og leveringen er ensartet, så jeg synes som dansker og som en, der interesserer sig for miljøpolitik, at det er dumt."

Ifølge Børsen er energiminister Lars Chr. Lilleholt klar til at se på regelsættet, når der igen skal forhandles energiaftale for 2020 til 2030.

Læs også: Afsløring: Google kan lade datacenter-grund i Fredericia stå uberørt i årevis

Annonce

Annonceindlæg fra Admin By Request

Sikkerhedspolitikken skal følge brugeren - ikke virksomhedens firewall

Med det nye produkt - Web Access Management - vil danske Admin By Request flytte IT-sikkerheden frem i processen.

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

Gustav Olsen

IFS Danmark A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

Michelle Sørensen

Netip A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,