3-direktør ærgrer sig over TDC’s overtagelse af Plenti

3 havde mulighed for at købe Plenti, men undlod at slå til. Nu er Plenti netop blevet solgt til TDC, der nu flytter de 90.000 kunder fra 3’s netværk og over på sit eget.

Artikel top billede

Mobilselskabet 3 havde mulighed for at købe Plenti, men undlod at slå til.

Og tidligt mandag morgen underskrev Plenti-direktør Peter Mægbæk så salgskontrakten med TDC, som betyder, at TDC overtager det fremadstormende mobilfirma for 74 millioner kroner.

Det kan du læse mere om her: Plenti-direktør skrev salgspapirer under klokken 07:20 i morges: "Der har været mange scenarier på bordet."

Det ærgrer 3-direktør Morten Christiansen, som nu blot kan se til, mens TDC går i gang med at flytte Plentis 90.000 kunder over på sit eget mobil-netværk. De har hidtil anvendt 3’s netværk, som Plenti har lejet sig ind på.

Morten Christiansen siger til ITWatch, at han 'ikke er glad' for nyheden om, at TDC overtager mobilselskabet, men at han ‘selvfølgelig’ har været klar over, at Plenti var til salg, men at 3 ikke ønskede at byde af grunde, som han ‘ikke vil komme ind på.’

Han siger til mediet, at han det er ‘forståeligt,’ at TDC køber mobilselskabet på samme måde, som TDC tidligere har købt Onfone, Telmore og Fullrate.

“Det er typisk TDC. Det er forståeligt nok, at de gør det. Når man har svært ved at lave toplinje-vækst, og der er noget, man kan købe, så skal man gøre det. TDC er størst og fastholder sin førerposition,” siger han.

Han regner med, at TDC med en konkurrent mindre nu vil få nemmere ved at komme igennem med at hæve priserne.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S