EU vil forbyde låsning af data til bestemte lande: Data skal kunne flyde frit mellem europæiske lande

EU-Kommissionen vil med nyt udspil sikre, at data ikke låses fast i enkelte lande på grund af kontrakter, jura, politik eller andet. Data skal kunne flyde frit i Europa og opbevares frit.

Artikel top billede

EU-Kommissionen vil med et nyt udspil gøre det ulovligt at stille krav om, at bestemte data skal gemmes i bestemte lande - sålænge der altså ikke er tale om persondata, som er underlagt særlige regler i den kommende persondataforordning, som træder i kraft 25. maj 2018.

Den kan du læse mere om her: Danske organisationer kæmper med EU's persondataforordning: It-systemer dumper i massevis

Det nye udspil, der blev fremlagt i sidste uge, skal sikre ‘bevægeligheden af ikke-personlige data på tværs af grænser,’ lyder det fra EU.

Det skal ‘gøre det nemmere for professionelle brugere af data-storage eller anden processerings-service at skifte service-provider og at portere data uden at lægge stort pres på service-providerne eller forstyrre markedet,” som det hedder.

Restriktioner skal fjernes

EU-kommissionen peger på, at data i stor udstrækning i dag ikke er mobil, da mange lande har indført forskellige restriktioner, som gør, at data skal blive ‘hjemme’ i det land, hvor de er blevet genereret.

Det er imidlertid et område præget af en del uklarhed, mener EU-Kommissionen. Denne uklarhed om love, regler og rettigheder bidrager yderligere til, at mange data-leverandører vælger den nemmeste løsning, nemlig at lade al data blive hjemme.

“Samtidig er data-mobilitet i unionen hæmmet af private restriktioner: Juridiske, kontraktuelle og tekniske forhold, der bremser eller hindrer data-portering fra en service-provider til en anden eller tilbage til egne it-systemer - ikke mindst ved ophævelse af kontrakt,” lyder det fra EU.

Her ønsker EU ensartede forhold for alle.

Udspillet kan meget vel vise sig at blive en fordel for Danmark, der i de seneste år for alvor er begyndt at udvikle sig som datacenterland med etableringen af en lang række store datacentre samt solid konsolidering i hosting-branchen.

Både Apple, Google og Facebook er således i gang med datacenter-projekter herhjemme.

Det kan du læse mere om her: Datacentre vælter ind over landets grænser: Danmark kan blive hjemsted for de motorer der driver internettet

Du kan læse mere udspillet fra EU her: Regulation on a framework for the free flow of non-personal data in the European Union.

Læs også:

Jeg er overrasket over den store fokus på it-sikkerhed herned i Bruxelles: Her er syv vigtige punkter i [b]EU's kommende cyberssikkerhedsstrategi

Efter datacenter-boom: Snart går gigantiske søkabler i land i Danmark

Norden stormer frem som datacenter-mekka: Danmark og Sverige i hård kamp om tech-giganternes gunst

Det ene datacenter baner vej for det næste: "Det er selvfølgelig blevet nemmere"

[/b]

Læses lige nu

    Annonce

    Erhvervsakademi København

    Eksterne lektorer inden for IT-sikkerhed

    Københavnsområdet

    Forsvarets Efterretningstjeneste

    Network engineer - Datacenter & Automation

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Ballerup

    Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

    Peer Leerbæk

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S