EU vil forbyde låsning af data til bestemte lande: Data skal kunne flyde frit mellem europæiske lande

EU-Kommissionen vil med nyt udspil sikre, at data ikke låses fast i enkelte lande på grund af kontrakter, jura, politik eller andet. Data skal kunne flyde frit i Europa og opbevares frit.

Artikel top billede

EU-Kommissionen vil med et nyt udspil gøre det ulovligt at stille krav om, at bestemte data skal gemmes i bestemte lande - sålænge der altså ikke er tale om persondata, som er underlagt særlige regler i den kommende persondataforordning, som træder i kraft 25. maj 2018.

Den kan du læse mere om her: Danske organisationer kæmper med EU's persondataforordning: It-systemer dumper i massevis

Det nye udspil, der blev fremlagt i sidste uge, skal sikre ‘bevægeligheden af ikke-personlige data på tværs af grænser,’ lyder det fra EU.

Det skal ‘gøre det nemmere for professionelle brugere af data-storage eller anden processerings-service at skifte service-provider og at portere data uden at lægge stort pres på service-providerne eller forstyrre markedet,” som det hedder.

Restriktioner skal fjernes

EU-kommissionen peger på, at data i stor udstrækning i dag ikke er mobil, da mange lande har indført forskellige restriktioner, som gør, at data skal blive ‘hjemme’ i det land, hvor de er blevet genereret.

Det er imidlertid et område præget af en del uklarhed, mener EU-Kommissionen. Denne uklarhed om love, regler og rettigheder bidrager yderligere til, at mange data-leverandører vælger den nemmeste løsning, nemlig at lade al data blive hjemme.

“Samtidig er data-mobilitet i unionen hæmmet af private restriktioner: Juridiske, kontraktuelle og tekniske forhold, der bremser eller hindrer data-portering fra en service-provider til en anden eller tilbage til egne it-systemer - ikke mindst ved ophævelse af kontrakt,” lyder det fra EU.

Her ønsker EU ensartede forhold for alle.

Udspillet kan meget vel vise sig at blive en fordel for Danmark, der i de seneste år for alvor er begyndt at udvikle sig som datacenterland med etableringen af en lang række store datacentre samt solid konsolidering i hosting-branchen.

Både Apple, Google og Facebook er således i gang med datacenter-projekter herhjemme.

Det kan du læse mere om her: Datacentre vælter ind over landets grænser: Danmark kan blive hjemsted for de motorer der driver internettet

Du kan læse mere udspillet fra EU her: Regulation on a framework for the free flow of non-personal data in the European Union.

Læs også:

Jeg er overrasket over den store fokus på it-sikkerhed herned i Bruxelles: Her er syv vigtige punkter i [b]EU's kommende cyberssikkerhedsstrategi

Efter datacenter-boom: Snart går gigantiske søkabler i land i Danmark

Norden stormer frem som datacenter-mekka: Danmark og Sverige i hård kamp om tech-giganternes gunst

Det ene datacenter baner vej for det næste: "Det er selvfølgelig blevet nemmere"

[/b]

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra IBM

    Digital suverænitet: De her spørgsmål skal du stille

    Sådan sikrer din virksomhed kontrollen over data, arkitektur, processer og AI i en stadig mere omskiftelig verden.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Forte Advice har pr. 5. januar 2026 ansat Claes Frederiksen som Commercial Director. Claes skal især beskæftige sig med at løfte den kommercielle modenhed i teknologiprojekter og sikre, at teknologi bliver brugt som strategisk løftestang. Claes kommer fra en stilling som Senior Client Partnership Director, Nordics hos Valtech. Claes har tidligere beskæftiget sig med teknologivalg og platformstrategi til teknologidrevet forretningsudvikling og marketing initiativer. Nyt job

    Claes Frederiksen

    Forte Advice

    Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Sarah Birkegaard Elkjær som Marketing Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med at styrke marketingsteamets evne til at planlægge, drive og følge op på leadgenererende aktiviteter. Nyt job

    Sarah Birkegaard Elkjær

    Norriq Danmark A/S

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

    Per Claus Henriksen

    Alcadon ApS