EU vil forbyde låsning af data til bestemte lande: Data skal kunne flyde frit mellem europæiske lande

EU-Kommissionen vil med nyt udspil sikre, at data ikke låses fast i enkelte lande på grund af kontrakter, jura, politik eller andet. Data skal kunne flyde frit i Europa og opbevares frit.

Artikel top billede

EU-Kommissionen vil med et nyt udspil gøre det ulovligt at stille krav om, at bestemte data skal gemmes i bestemte lande - sålænge der altså ikke er tale om persondata, som er underlagt særlige regler i den kommende persondataforordning, som træder i kraft 25. maj 2018.

Den kan du læse mere om her: Danske organisationer kæmper med EU's persondataforordning: It-systemer dumper i massevis

Det nye udspil, der blev fremlagt i sidste uge, skal sikre ‘bevægeligheden af ikke-personlige data på tværs af grænser,’ lyder det fra EU.

Det skal ‘gøre det nemmere for professionelle brugere af data-storage eller anden processerings-service at skifte service-provider og at portere data uden at lægge stort pres på service-providerne eller forstyrre markedet,” som det hedder.

Restriktioner skal fjernes

EU-kommissionen peger på, at data i stor udstrækning i dag ikke er mobil, da mange lande har indført forskellige restriktioner, som gør, at data skal blive ‘hjemme’ i det land, hvor de er blevet genereret.

Det er imidlertid et område præget af en del uklarhed, mener EU-Kommissionen. Denne uklarhed om love, regler og rettigheder bidrager yderligere til, at mange data-leverandører vælger den nemmeste løsning, nemlig at lade al data blive hjemme.

“Samtidig er data-mobilitet i unionen hæmmet af private restriktioner: Juridiske, kontraktuelle og tekniske forhold, der bremser eller hindrer data-portering fra en service-provider til en anden eller tilbage til egne it-systemer - ikke mindst ved ophævelse af kontrakt,” lyder det fra EU.

Her ønsker EU ensartede forhold for alle.

Udspillet kan meget vel vise sig at blive en fordel for Danmark, der i de seneste år for alvor er begyndt at udvikle sig som datacenterland med etableringen af en lang række store datacentre samt solid konsolidering i hosting-branchen.

Både Apple, Google og Facebook er således i gang med datacenter-projekter herhjemme.

Det kan du læse mere om her: Datacentre vælter ind over landets grænser: Danmark kan blive hjemsted for de motorer der driver internettet

Du kan læse mere udspillet fra EU her: Regulation on a framework for the free flow of non-personal data in the European Union.

Læs også:

Jeg er overrasket over den store fokus på it-sikkerhed herned i Bruxelles: Her er syv vigtige punkter i [b]EU's kommende cyberssikkerhedsstrategi

Efter datacenter-boom: Snart går gigantiske søkabler i land i Danmark

Norden stormer frem som datacenter-mekka: Danmark og Sverige i hård kamp om tech-giganternes gunst

Det ene datacenter baner vej for det næste: "Det er selvfølgelig blevet nemmere"

[/b]

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Jura | København

    Compliance Day 2026

    Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Hele Danmark øver

    Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S