Nordjysk it-virksomhed drejer nøglen om efter skandale: 160 ansatte fyret

Den omstridte nordjyske it-virksomhed BAE Systems Applied Intelligence har fyret 160 ansatte. Snart lukker og slukker virksomheden.

Artikel top billede

Det dansk-britiske it-selskab BAE Systems Applied Intelligence, der tidligere på året var involveret i en skandale om salg af overvågnings-teknologi til diktaturstater, vælger nu at lukke sin afdeling i Nørresundby.

Det skriverNordjyske.

Ifølge avisen fyrer virksomheden nu de knap 160 ansatte, og med virkning fra juni næste år lukker og slukker virksomheden helt.

I en mail til Nordjyske bekræfter det britiske moderselskab, at virksomheden lukker som del af en plan, der skal forenkle driften og sænke omkostningerne. 

Læs også: Nordjysk it-virksomhed fik grønt lys til at sælge overvågningsteknologi til diktaturstater

Hemmelighedsfuld virksomhed

BAE Systems Applied Intelligence lave it-systemer til overvågning af datatrafik, og den lokale avis Nordjyske beskriver virksomheden som “meget hemmelighedsfuld.”

Sidste år kom virksomheden i offentlighedens søgelys, da Information afslørede, at de danske myndigheder tillod og assisterede virksomhedens salg af overvågningsteknologi til Saudi Arabien.

BAE Systems Applied Intelligence fik helt konkret tilladelse til at sælge et 70 millioner kroner dyrt system til "ip-overvågning og dataanalyse" til Saudi Arabie. Et system som virksomheden også har solgt til Oman og Qatar.

Systemer som disse menes at kunne hjælpe myndighederne i de pågældende lande med at overvåge borgernes færden på internettet og give adgang til at læse borgernes ukrypterede emails og tekst-beskeder.

Læs også:
Diktaturer kan frit købe dansk overvågning

Milestone om salg til diktaturer: Vi har ikke lav moral

Danske it-firmaer overdynges med ordrer fra Iran 

Annonceindlæg tema

Forsvar & beredskab

Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

Navnenyt fra it-Danmark

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

Henrik Thøgersen

IT Confidence A/S

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

Christian Homann

Netip A/S

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Birthe Kamstrup som Data & AI Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at optimere datadrevne beslutningsprocesser til glæde for Norriq's kunder. Hun kommer fra en stilling som Teamlead/Senior Insight Specialist hos CompanYoung. Hun er uddannet i sociologi og har en bachelor i erhvervsøkonomi på Aarhus universitet. Nyt job

Birthe Kamstrup

Norriq Danmark A/S