Stort it-nedbrud rammer DSB: Billetsalg sat ud af spillet

De it-systemer, der støtter op om billetsalg til danskere, der skal køre med DSB her til morgen, er sat ud af spillet. Det oplyser DSB.

Artikel top billede

Foto: René Strandbygaard

Står du på Hovedbanegården og skal til at trække en togbillet, så kan det godt blive svært. 

DSB er nemlig her til morgen blevet ramt af et it-nedbrud, der har sat billetsystemerne ud af spillet. Det oplyser DSB til Politiken.

Nedbruddet omfatter både DSBs billetautomater, DSBs app samt systemet, der gør det muligt at købe billetter i 7-eleven-butikkerne.

Tilgengæld er der ingen problemer for folk med Rejsekort, da det system ikke er ramt af nedbruddet. 

Læs mere om DSB her: DSB-kunder raser over ny tvungen app-opdatering: "Nu er mit 20-zoners kort væk. Fed opdatering"

Bare spring på

Skal man med toget og automaterne på perronen ikke er samarbejdsvillige nok til at spytte en billet ud, så behøver man ikke væbne sig med tålmodighed.

DSB opfordrer nemlig passagererne til at springe på de tog de skal nå og så tage kontakt til togpersonalet efterfølgende. Det siger underdirektør i DSB Produkt Aske Wieth-Knudsen til Politiken

»DSB arbejder på at løse problemet. I mellemtiden opfordrer vi kunderne til at forsøge at købe billet. Er det ikke muligt, beder vi dem stige på og tage kontakt til togets personale, når de kommer gennem toget«, 

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Idura

    Driver du et callcenter? Så er det måske disse KPI’er, der presser dig

    I et inbound callcenter, hvor identiteten på den, der ringer ind, skal bekræftes, kan kontrollen nu foregå i telefonkøen. Det understøtter fem centrale KPI'er for callcentre.

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger en IT-supporterelev til lokal IT servicecenter i Ballerup

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Statens IT

    IT-projektleder hos Statens It

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS