Retssager tager livet af kopierings-software

Amerikanske 321 Studios, der blandt andet sælger software til at kopiere dvd'er, kaster håndklædet i ringen efter at være blevet sagsøgt af både film- og spilproducenter. Ejeren beder om betalingsstandsning, selv om et forbud mod hans produkter er anket.

Sagsanlæg fra verdens største film- og spilproducenter var mere end Robert Moore, stifter af 321 Studios, kunne klare. Hans selskab, der sælger udstyr til at kopiere computerspil og indtil i februar også dvd'er, indgiver en begæring om betalingsstandsning.

Den kommer, efter spilproducenterne Atari, Electornic Arts og Vinvendi har føjet sig til listen over virksomheder, som vil 321 Studios produkter til livs.

Forbud fra domstol
I februar fik en stribe af de store filmselskaber en domstol til at nedlægge forbud mod, at 321 Studios solgte sine produkter med software, der kan kopiere dvd'er, som er kopibeskyttet.

Produkterne baserer sig ellers på den frit tilgængelige dekrypteringsteknologi DeCSS, og Robert Moore havde anket kendelsen og svoret at kæmpe for sin sag ved domstolene.

Med de seneste sagsanlæg er pengene imidlertid sluppet op, og resterne, der er tilbage i kassen, skal fordeles mellem leverandører, der har penge til gode, og kunder, som har optjent rabatter og bonusser, skriver The Wall Street Journal.

Der er kun godt 20 medarbejdere tilbage i selskabet, som inden sagsanlæggene for alvor ramte, havde 400 ansatte og forventede en omsætning på over 600 millioner kroner i år.

Mens mange potentielle kunder må opgive at købe udstyr, som enkelt kan piratkopiere, eller tage en backup-kopi af dvd-film og computerspil, så glæder spilproducenterne sig over 321 Studios forestående begravelse.

- Den besked, som vi håber bliver modtaget, er, at det er en juridisk blindgyde at fremstille udstyr til kopiering, og at vi vil forfølge vores rettigheder, så langt loven rækker, siger Doug Lowenstein fra den amerikanske organisation for softwareproducenter til The Wall Street Journal.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
JN Data A/S
Driver og udvikler it-systemer for finanssektoren.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere