Jysk kommune havde store drømme om førerløse busser, men nu trækkes stikket efter løbsk millionregning

Vesthimmerlands Kommune havde store drømme om, at førerløse busser snart skulle drøne rundt på kommunens veje. Men nu har borgmesteren trukket stikket.

Artikel top billede

I Vesthimmerlands Kommune har de gennem flere år turneret med budskabet om, at kommunen snart vil sætte førerløse busser i drift. 

Men de planer bliver nu skrottet. Det meddeler borgmester i Vesthimmerlands Kommune Knud Kristensen (V) ifølge DR.dk.

Knud Kristensen forklarer til DR, at kommunen i første omgang blev stillet i udsigt, at projektet vil kunne muliggøres for “få tusinde kroner”, men det beløb er efterfølgende vokset til tre millioner kroner.

“Det er i overkanten af det, vi kan forsvare,” siger borgmesteren til DR.

Læs også: Selvkørende busser snart en realitet i Danmark: Til sommer kan du støde på selvkørende busser i dansk kommune

Ramt af forsinkelser

Projektet i Vesthimmerland har været ramt af flere forsinkelser. 

I første omgang forlød det, at busserne ville blive taget i brug i september 2016. Efterfølgende blev det fortalt, at busserne først vil være klar i sommeren i 2017. 

Projektet har blandt andet været udfordret af, at dansk lov indtil for nylig kun tillod selvkørende biler på vejene, hvis der sad en fysisk person i førersædet. Det var ikke muligt med de busser, som de planlagde at anvende i Vesthimmerland. 

Derudover har det også været en udfordring for kommunen, at busserne i første omgang kun ville være i stand til at transportere passagerne med relativt lave hastigheder. 

"I starten vil de køre mellem 10 og 20 kilometer i timen. Det er lige præcis nok til, at vi har et "proof of concept", men det er stadig uacceptabelt langsomt. Det er jeg naturligvis lidt forbitret over, fordi de skal selvfølgelig op i fart. Ellers giver det ikke mening", sagde Henrik Schärfe, der står i spidsen for projektet og er direktør for teknologi-fonden Autonomous, til Computerworld tidligere på året. 

Vesthimmerlands Kommune består af en del mindre byer, der er adskilt af relativt store afstande. 

Det var oprindeligt planen, at de førerløse busser skulle bruges til at fragte kommunens ansatte rundt mellem byerne. Det kunne eksempelvis være SOSU-hjælpere, der således fik mulighed for at føre journaler og løse andre opgaver under transporten.

Læs også: 
Danmark største bilimportør: Om to år vil de fleste danskere have prøvet en selvkørende bil

Dansk kommune sender denne selvkørende bil på gaden om få måneder - og ja, den vil nok køre galt

Annonce

Annonceindlæg fra Pax8

Den største barriere for AI er ikke teknologi - men at bevise dens forretningsværdi

Ny leverancemodel gør det lettere og hurtigere for partnere at konfigurere præcis den AI-løsning, der giver kunderne et hurtigere og konkret afkast.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

Gustav Olsen

IFS Danmark A/S