Dansk kommune sender denne selvkørende bil på gaden om få måneder - og ja, den vil nok køre galt

Vesthimmerland Kommune vil køre sine medarbejdere rundt i selvkørende biler fra september. Selvkørende biler vil også køre galt, men skal ikke stoppe udviklingen, mener projektets direktør

Artikel top billede

(Foto: (C) 2016 Rich Riggins/Feature Photo Service / Rich Riggins/Feature Photo Service for IBM)

Hopper du ikke lige ind i kontoret og kommer forbi?

Sådan kan det lyde i Vesthimmerland Kommune til september, når kommunen sætter gang i sine nye selvkørende biler.

De skal nemlig omdanne kommunale medarbejderes transporttid til kontortid.

"Det er jo en meget stor post på kommunens budget, at vi har mange ansatte, der kører i bil en stor del af tiden," fortæller Henrik Schärfe, der er direktør for kommunens projekt med de selvkørende biler.

Bilerne hedder Olli og leveres af det amerikanske selskab Local Motors, der har specialiseret sig i 3D-printede crowd-udviklede biler til små markeder.

Vi vil se trafikuheld

Selv om Henrik Schärfe er entusiastisk, når det gælder selvkørende bilers fremtid, er han ikke blind for, at udviklingen også vil have menneskelige omkostninger.

"Det er ikke ren blåøjet naivitet, det her. Et selvkørende samfund vil koste mange ressourcer, og vi kommer også til at se trafikuheld, men det bliver meget svært at få de her biler til at køre galt," siger han.

Til sammenligning nævner Henrik Schärfe, at almindelige biler forårsager et trafikuheld hvert tredje kvarter, hvilket koster omkring 15 menneskeliv om måneden alene i Danmark.

Og hvad så, hvis det går galt alligevel. Hvem kommer man så efter, når der ikke er en chauffør i bilen?

"Der ligger ansvaret hos producenten, og det er Local Motors helt enig med mig i. Det er producentens ansvar, hvis bremserne i en almindelig bil svigter. Så det er selvfølgelig også producentens ansvar, hvis noget svigter i en selvkørende bil," understreger Henrik Schärfe.

Hvad med sikkerheden?

Det er ikke lang tid siden, at en bilist døde i sin Tesla, der kørte på autopilot, så det er nærliggende at spørge til sikkerheden i de nye helt selvkørende biler.

Så hvorfor skal man føle sig tryg i en Olli?

Først og fremmest fordi den hele tiden er bevidst om alt, hvad der sker omkring den.

"Det er vigtigt at forstå, at den her bil ikke reagerer som et menneske. Den har en række sensorer, både kameraer og LIDAR (en lysbaseret opmålingsteknologi, som danner et 3D- billede af omgivelserne)," siger Henrik Schärfe.

De mange informationer, som LIDAR og kameraerne opfanger, bliver analyseret af et system, som kan sende advarsler til selve det robotsystem, der styrer bilen.

"Der er en safe zone rundt om bilen, og når den er sikker, kører bilen. Men hvis den ikke er sikker, standser bilen," forklarer Henrik Schärfe.

Bilen regner altså løbende på data om sine omgivelser, og det bliver den kun bedre til i fremtiden, mener Henrik Schärfe.

"Logaritmerne for genkendelse af fodgængere og andre trafikanter udvikler sig jo utroligt hurtigt. Vi har at gøre med eksperimentel teknologi, der er i en rivende udvikling."

Kommer også til København

Folkene bag det danske olli-eventyr vil nødigt ud med, om de selvkørende biler skal køre udenfor Vesthimmerland Kommune, men meget tyder på, at de små el-biler også kommer til København i år.

Direktøren for Local Motors, John Rogers talte nemlig over sig i en video, som firmaet lancerede i forbindelse med præmieren på Olli i juni.

"Inden årets udgang vil I se Olli i København og Las Vegas," fortæller den stolte direktør i videoen.

Ingen i Københavns Kommune vil dog kendes ved den udtalelse, og hos Movia er svaret, at det heller ikke ringer klokker.

Læs også: Uber-chef: De selvkørende biler kommer, før du tror det

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Se alle vores events inden for it

    Politiets Efterretningstjeneste

    Bliv IT-supporter i PET's IT Servicedesk

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Ingeniør til Satellitkommunikation

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS