Midt i al ulykken: Toshiba får gigantisk skatteregning - venter underskud i milliard-klassen

Toshiba er presset helt i knæ. Efter at være presset til at sælge sin chipforretning, har selskabet nu modtaget en solid skatteregning, som vender et ventet milliard-overskud til et stort millard-underskud.

Artikel top billede

Japanske Toshiba er på hælene, og pengene vælter ud ad pengetanken.

Selskabet er netop blevet tvunget til at sælge dets chipforretning, og i kølvandet på salget står Toshiba nu med en meget stor skatteregning, som nærmest trækker bunden væk under det.

Selskabet meddeler nemlig, at det forventer et gigantisk underskud på 110 milliarder yen - godt seks milliarder kroner - i indeværende regnskabsår, som afsluttes med udgangen af marts 2018.

Det er kun en måned sidensiden, at Toshiba efter en noget broget affære endelig fik solgt sit chipselskab til Bain Capital.

Det kan du læse mere om her: Toshiba sælger chip-forretningen for trecifret milliard-beløb.

Selskabet splittede sig imidlertid op i foråret som en forberedelse til salget.

Ifølge Toshiba bliver den store skatteregning udløst på grund af beskatning af dets aktiver og forpligtelser af hele virksomheden på tidspunktet for opsplitningen.

Toshiba forventede før skatteregningen et overskud på 230 milliarder yen - cirka 13 milliarder kroner.

Det store japanske selskab er under tidspres, efter salget af chipforretningen trak ud månedsvis. Toshiba skal nemlig godkendes af de japanske konkurrencemyndigheder inden regnskabsårets udgang i en rutineundersøgelse, som ikke desto mindre kan tage op til et halvt år.

Desuden er Toshibas tilstedeværelse på Tokyos fondsbørs under pres efter sidste års underskud. Selskabet bliver tvangsafnoteret, hvis det har negativ aktiekapital to år i træk. Det vil Toshiba for alt i verden undgå.

Læs også:

Gigantisk salg af Toshiba-division endelig på plads: Apple og Dell bliver medejere

Kriseramte Toshiba degraderes til minibørs - frygt for investor-panik tager til

Toshiba i dyb krise: Kan blive tvunget til at skrotte pc-forretningen efter enorme nedskrivninger

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | København

    Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

    Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

    AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

    Digital transformation | København

    Executive Conversations: Kina, Trump og AI-ledelse

    Kina, USA og AI flytter magt og markeder. Geopolitik rammer leverandørkæder, chips, data og standarder. Lær at koble global risiko med konkret it-ledelse. Få styr på governance, sikkerhed og compliance i AI. Deltag og styrk din handlekraft.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS