Toshiba sælger chip-forretningen for trecifret milliardbeløb

Kriseramte Toshiba sælger sin chipforretning til en amerikansk køber for 18 milliarder dollars. Pengene kan hjælpe det japanske selskab, der er i dyb krise.

Artikel top billede

Toshiba er en af verdens største producenter af NAND-memory-chips, men selskabet er også i en gevaldig økonomisk kattepine. 

Virksomheden er blevet truet med at blive pillet helt af den japanske børs, men er i første omgang blev forflyttet til en "minibørs". Men nu er der altså økonomisk hjælp på vej til japanerne. Det skriver CNBC.

Læs mere om børsdegraderingen her: Kriseramte Toshiba degraderes til minibørs - frygt for investor-panik tager til

Toshiba har nemlig indgået en aftale om at sælge chip-forretningen til et konglomerat med amerikanske Bain Capital i spidsen. 

Aftalen lyder på 18 milliarder dollars og er en kærkommen hjælp til japanerne, der i længere tid har villet sælge den del af forretningen. Japanerne har dog tidligere misset deadlines for salg af chipforretningen. 

Læs mere om det her: Toshiba nåede det ikke: Missede deadline for salg af kæmpe chip-forretning

Amerikanske Bain Capital har tidligere været nævnt som køber, men efter forhandlingerne strandede tidligere, skulle Bain Capital i følge mediet være kommet med et nyt forslag, der har tilfredstillet Toshibas ledelse.

Mange havde forventet, at det var Western Digital, der ville lande aftalen, men for tre uger siden kom Bain Capital og kompagni susende ind fra højre og løber altså med aftalen. 

Læs mere om det her: I sidste sekund: Ny købergruppe med Apple som medlem forsøger at lyn-overtage stor del af Toshiba

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18. & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job