RTX tættere på kinesisk succes

Nordjyske RTX Telecom er tættere på at få succes med sin satsning på en kinesisk mobilteknologi, efter de vestlige mobilselskabers organisation har besluttet at integrere den med de øvrige 3G-standarder.

Den nordjyske mobiludvikler RTX Telecom har investeret mange millioner kroner i en særlig kinesisk udgave af 3G-teknologien. Den investering er kommet tættere på at bære frugt, efter at de vestlige mobilselskabers organisation, GSM Association, har besluttet at integrere den kinesiske standard med de øvrige 3G-teknologier.

- Jo flere der bakker op om den standard, jo større er sandsynligheden for, at der kommer gang i den kommercielle del af festen, siger RTX's direktør, Jørgen Elbæk.

Han ser dog ikke aftalen med GSM-selskabernes organisation som en milepæl i sig. Det er snarere omtalen af den, som skubber på udviklingen af den kinesiske standard, der bærer forkortelsen TD-SCDMA.

Sikrer roaming

GSM Association har lavet aftalen med kineserne for at sikre, at kunder, som i fremtiden rejser til Kina med deres 3G-telefoner, også kan roame på de kinesiske netværk. Det samme gør sig naturligvis gældende for kinesere, der rejser til udlandet.

Aftalen er en sejr for den kinesiske mobilindustri, også selv om TD-SCDMA slet ikke er i brug endnu. Det skyldes, at den frigør kineserne for at skulle betale de høje licensafgifter for den mere udbredte 3G-teknologi, WCDMA, også kendt som UMTS, som amerikanske Qualcomm, Nokia og Ericsson har udviklet hovedparten af.

- Kineserne er købmænd. De vil have rabat og udnytter deres volumen til at presse priserne ned, for de er ikke vilde med at skulle betale en masse royalties til vesten, siger teleanalytiker John Strand, Strand Consult.

Våd eller tør kineser?

Han finder det vanskeligt at bedømme, om TD-SCDMA ender med at blive "en våd eller en tør kineser", som han udtrykker det, altså om teknologien overhovedet bliver brugt til noget. Men det er heller ikke det afgørende for kineserne med aftalen. Den sikrer dem efter alt dømme en bedre forhandlingsposition, når det gælder royalties for 3G - uanset hvilken teknologi de ender med at vælge.

På samme måde mener John Strand heller ikke, at RTX's investering behøver at være spildt, selv om kineserne ender med at skrotte TD-SCDMA og følge resten af verden.

Men ifølge Jørgen Elbæk har Kina investeret for mange penge og for meget prestige i deres egen 3G-teknologi, til at det er sandsynligt, at den blot forsvinder.

- Vi er overbeviste om, at det her bliver til noget, men vi er ikke sikre på, hvornår vi skal sætte kryds i kalenderen, siger han.

Alle løb til venstre - RTX gik til højre

RTX Telecom har blandt andet arbejdet med at udvikle telefoner, som kan roame fra den kinesiske til den vestlige 3G-standard.

- Hvis nogen ringer til os og siger, at de vil have sådan en gavtyv i løbet af de næste 12 måneder, så kan vi lave den, fortæller RTX-direktøren.

Han erkender, at der er et vist element af gambling i det, når nordjyderne har valgt at satse på en kinesisk standard, uden garanti for at den kommer i luften. På den anden side var det mest logisk, da nordjyderne for tre år siden traf beslutningen.

- Vi stod i en situation, hvor vi skulle vurdere, om vi skulle gå efter UMTS. Så ville vi få fornøjelsen af at konkurrere med over 1.000 ingeniører fra både Nokia, Siemens og Motorola. Kunne vi så med en andel af vores 200 ingeniører gøre os gældende? Svaret på det spørgsmål var nej, fortæller Jørgen Elbæk.

- Så vi spurgte os selv: Hvis alle løber til højre, hvorfor går vi så ikke lidt til venstre? Hvis det går, som vi håber og forventer, så står vi i en unik position, tilføjer han.

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

29 april 2027 | Gratis deltagelse

Semler IT

Power Platform Specialist til Semler IT

Københavnsområdet

Unik System Design A/S

QA Engineer for AI-first development

Nordjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger leder til Lokal IT Servicecenter i Holstebro

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job