Verdens største teknologi-opkøb under opsejling: Chip-gigant vil købe Qualcomm

Chip-giganten Broadcom kan blive verdens tredjestørste computerchip-producent, hvis det lykkes at opkøbe mobilprocessor-producenten Qualcomm for astronomiske 833 millarder kroner

Artikel top billede

Chip-producenten Broadcom er i færd med at forhandle med Qualcomm om et potentielt opkøb for ikke mindre end 673 millarder kroner plus 160 milliarder kroner i gæld.

Ja: Millarder af kroner.

Det skriver blandt andet Bloomberg. Broadcom har tilbudt 70 dollars per aktie, hvilket ligger et godt stykke over markedsprisen mandag eftermiddag.

Lykkes det at opkøbe Qualcomm, vil Broadcom blive verdens tredjestørste producent af processorer kun slået af Intel og Samsung.

Uanset om det bliver en fusion eller opkøb, så vil opkøbet af Qualcomm blive det potentielt største tech-opkøb nogensinde og USA’s andetstørste virksomhedskøb nogensinde.

Qualcomm er i dag en af de største producenter af computerprocessorer til blandt andet smartphones, og du finder selskabets Snapdragon-processorer i telefoner fra eksempelvis HTC, LG, OnePlus og i nogle Samsung-telefoner.

Qualcomm regner dog med, at aktionærerne vil afvise tilbuddet, da Qualcomm ifølge Bloomberg mener, at opkøbstilbuddet er for lavt sat.

Uanset hvad fik historien om tilbuddet markedsprisen for Qualcomm-aktier til at stige med 13 procent.

Den største handel inden for it-branchen var, da Dell opkøbte EMC for 67 milliarder dollars i 2015.

Det kan du læse mere om her: Dell køber EMC for 440 milliarder kroner: Nu vil selskabet i krig med alle it-giganterne

Broadcom leverer i dag blandt andet de WiFi-chipsæts, der giver dig internetforbindelse på mange Android-telefoner og iPhones. 

Læs også: Sådan ser en iPhone X ud, når man splitter den ad: Har to batterier og det indbyggede bundkort bliver umuligt at reparere

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

    Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

    Navnenyt fra it-Danmark

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job