Installer hurtigst muligt: Android patcher kritisk wi-fi-sårbarhed

Med den seneste opdatering patcher Android endelig KRACK-sårbarheden. Men Pixel og Nexus står som altid forrest i køen.

Artikel top billede

(Foto: istockphoto.com)

Hvis du er en af de heldige Android-brugere, der har fået adgang til styresystemets seneste sikkerhedsopdatering, så er det en god idé at installere den med det samme.

Opdateringen “2017-11-06” patcher nemlig den kritiske sårbarhed KRACK (Key Reinstallation Attacks), der blev offentliggjort for tre uger siden.

KRACK er en sårbarhed i WPA2-protokollen, der beskytter alle moderne wi-fi-netværk, og den gør det blandt andet muligt at aflytte trafik mellem brugerens smartphone eller computer og routeren.

Mange af de store producenter har allerede været på banen med patches til KRACK, og blandt andet lukkede Apple sikkerhedshullet på nyere iPhones med iOS 11.1, der blev tilgængeligt i sidste uge.

Det kan du læse mere om her: Apple patcher kritisk WiFi-sårbarhed med ny iOS-opdatering – men ældre iOS-enheder er stadig sårbare

Som med de fleste Android-opdateringer vil det dog variere kraftigt fra producent til producent, hvornår brugerne får adgang til den opdatering, der patcher KRACK.

Alle Nexus og Pixel-telefoner har adgang til opdateringen nu.

Læs også: Alvorligt sikkerhedshul opdaget i grundlæggende wi-fi-protokol: Alle wi-fi-netværk er usikre

Annonceindlæg fra Deloitte

Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

Navnenyt fra it-Danmark

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen