Installer hurtigst muligt: Android patcher kritisk wi-fi-sårbarhed

Med den seneste opdatering patcher Android endelig KRACK-sårbarheden. Men Pixel og Nexus står som altid forrest i køen.

Artikel top billede

(Foto: istockphoto.com)

Hvis du er en af de heldige Android-brugere, der har fået adgang til styresystemets seneste sikkerhedsopdatering, så er det en god idé at installere den med det samme.

Opdateringen “2017-11-06” patcher nemlig den kritiske sårbarhed KRACK (Key Reinstallation Attacks), der blev offentliggjort for tre uger siden.

KRACK er en sårbarhed i WPA2-protokollen, der beskytter alle moderne wi-fi-netværk, og den gør det blandt andet muligt at aflytte trafik mellem brugerens smartphone eller computer og routeren.

Mange af de store producenter har allerede været på banen med patches til KRACK, og blandt andet lukkede Apple sikkerhedshullet på nyere iPhones med iOS 11.1, der blev tilgængeligt i sidste uge.

Det kan du læse mere om her: Apple patcher kritisk WiFi-sårbarhed med ny iOS-opdatering – men ældre iOS-enheder er stadig sårbare

Som med de fleste Android-opdateringer vil det dog variere kraftigt fra producent til producent, hvornår brugerne får adgang til den opdatering, der patcher KRACK.

Alle Nexus og Pixel-telefoner har adgang til opdateringen nu.

Læs også: Alvorligt sikkerhedshul opdaget i grundlæggende wi-fi-protokol: Alle wi-fi-netværk er usikre

Annonceindlæg fra Computerworld

AI-agenterne kommer vrimlende

Virksomheder er på vej fra store sprogmodeller, der svarer på spørgsmål, til AI-agenter, der kan udføre opgaver på egen hånd. Det gør teknologien mere nyttig – og langt mere risikabel.

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Test Consultant

Nordjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-Sikkerhedsrådgiver til Cyberdivisionen i Hvidovre

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS