Installer hurtigst muligt: Android patcher kritisk wi-fi-sårbarhed

Med den seneste opdatering patcher Android endelig KRACK-sårbarheden. Men Pixel og Nexus står som altid forrest i køen.

Artikel top billede

(Foto: istockphoto.com)

Hvis du er en af de heldige Android-brugere, der har fået adgang til styresystemets seneste sikkerhedsopdatering, så er det en god idé at installere den med det samme.

Opdateringen “2017-11-06” patcher nemlig den kritiske sårbarhed KRACK (Key Reinstallation Attacks), der blev offentliggjort for tre uger siden.

KRACK er en sårbarhed i WPA2-protokollen, der beskytter alle moderne wi-fi-netværk, og den gør det blandt andet muligt at aflytte trafik mellem brugerens smartphone eller computer og routeren.

Mange af de store producenter har allerede været på banen med patches til KRACK, og blandt andet lukkede Apple sikkerhedshullet på nyere iPhones med iOS 11.1, der blev tilgængeligt i sidste uge.

Det kan du læse mere om her: Apple patcher kritisk WiFi-sårbarhed med ny iOS-opdatering – men ældre iOS-enheder er stadig sårbare

Som med de fleste Android-opdateringer vil det dog variere kraftigt fra producent til producent, hvornår brugerne får adgang til den opdatering, der patcher KRACK.

Alle Nexus og Pixel-telefoner har adgang til opdateringen nu.

Læs også: Alvorligt sikkerhedshul opdaget i grundlæggende wi-fi-protokol: Alle wi-fi-netværk er usikre

Læses lige nu

    TD SYNNEX Denmark ApS

    Networking Presales Specialist

    Københavnsområdet

    Styrelsen For It og Læring

    Erfaren enterprise-arkitekt til tværgående arkitekturenhed

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    MLOps Engineer til opbygning af Forsvarets nye AI-platform

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Cloud Operations Manager (Azure)

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S