Installer hurtigst muligt: Android patcher kritisk wi-fi-sårbarhed

Med den seneste opdatering patcher Android endelig KRACK-sårbarheden. Men Pixel og Nexus står som altid forrest i køen.

Artikel top billede

(Foto: istockphoto.com)

Hvis du er en af de heldige Android-brugere, der har fået adgang til styresystemets seneste sikkerhedsopdatering, så er det en god idé at installere den med det samme.

Opdateringen “2017-11-06” patcher nemlig den kritiske sårbarhed KRACK (Key Reinstallation Attacks), der blev offentliggjort for tre uger siden.

KRACK er en sårbarhed i WPA2-protokollen, der beskytter alle moderne wi-fi-netværk, og den gør det blandt andet muligt at aflytte trafik mellem brugerens smartphone eller computer og routeren.

Mange af de store producenter har allerede været på banen med patches til KRACK, og blandt andet lukkede Apple sikkerhedshullet på nyere iPhones med iOS 11.1, der blev tilgængeligt i sidste uge.

Det kan du læse mere om her: Apple patcher kritisk WiFi-sårbarhed med ny iOS-opdatering – men ældre iOS-enheder er stadig sårbare

Som med de fleste Android-opdateringer vil det dog variere kraftigt fra producent til producent, hvornår brugerne får adgang til den opdatering, der patcher KRACK.

Alle Nexus og Pixel-telefoner har adgang til opdateringen nu.

Læs også: Alvorligt sikkerhedshul opdaget i grundlæggende wi-fi-protokol: Alle wi-fi-netværk er usikre

Annonce

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

SAP Business Intelligence teknisk udvikler til Cyberdivisionen i Ballerup

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Senior specialister (DevSecOps) til Forsvarets nye Digitale Backbone

Københavnsområdet

Semler IT

IT Service Manager til Semler IT

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra gavdi

AI er blevet en del af arbejdsdagen - men er vi klar til at bruge den?

AI bliver først for alvor en del af arbejdet, når teknologien integreres i den måde, vi arbejder på. At have adgang til AI betyder ikke nødvendigvis, at medarbejderne er klar til at bruge den.

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec