Morgen-briefing: Rekordsalg: Alibaba omsætter for 25 milliarder dollar på én dag i netbutik / TDC: Regeringens erhvervspakke er for lille / It-topchef giver sig selv 1,8 milliarder kroner i årsløn

Rekordsalg: Alibaba sælger for 25 milliarder dollar på én dag. TDC: Regeringens erhvervspakke er for lille. It-topchef giver sig selv 1,8 milliarder kroner i årsløn. Danfoss’ nye direktør om digitalisering: “Vi er ‘bold movers’”. Folkekirken på kant med persondataloven.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Godmorgen fra Computerworld. Her kommer overblikket over it-nyhederne tirsdag morgen v/ morgen-briefing-bestyrer Dan Jensen.

Alibaba omsætter for 25 milliarder dollar på én dag i netbutik

Det fremadstormende kinesiske kæmpe-selskab Alibaba, der minder om Amazon, har slået alle rekorder: På den kinesiske pendat til Black Friday 11. november rundede selskabet et samlet salg på 25 milliarder dollar.

Det svarer til omkring 160 milliarder kroner eller en del mere end mange landes samlede økonomiske output. De mange omsatte handelskroner blev lagt i butikken af i alt 1,48 milliarder brugere, lyder det fra selskabet.

Den kinesiske Singles Day - eller ‘Double 11’ (efter datoen, red) - er den måske største online-shopping-begivenhed i verden, selv om ikke mange herhjemme har hørt om dagen. 

Den opstod i 2009 som en slags modreaktion på Valentines Day og er noget, som Alibaba har skubbet vældigt på for at få opdyrket med indførelsen af mega-rabatter i 24 timer på den valgte dag.

Ifølge Alibaba rundede salget 12 milliarder dollar i løbet af de første to timer efter rabatterne blev sat i værk.

TDC: Regeringens erhvervspakke er for lille

Regeringens erhvervspakke slår langt fra til, hvis Danmark skal dækkes med bredbånd, mener TDC ifølge Finans.

Ifølge finansdirektør Stig Pastwa sætter pengene ‘ting i gang,’ men mener, at der også skal satses på åbne fibernet, skattefradrag og brug af frekvensmidler. Her har staten de seneste 15 år hentet seks-syv milliarder kroner ind.

“Hvis man kanaliserer sådanne penge tilbage til digitaliseringen, kan man bidrage til at løse problemet, for det er store beløb, der kræves. Det er slet ikke gjort med de beløb, der er sat af nu,” lyder det fra TDC-chefen.

En række organisationer var mandag ude med meldinger i samme dur: Det er fint med pakken, men der skal mere til.

Det kan du læse mere om her: Regeringen giver en milliard kroner til it: Men er det nok?

It-topchef giver sig selv 1,8 milliarder kroner i årsløn

Topchef for og grundlægger af det online-baserede bookmaker-firma Bet365, Denise Coates, landede i fjor en årsløn på 217 millioner pund - cirka 1,8 milliarder kroner.

Med en månedsløn på 150 millioner kroner blev hun den højest lønnede topchef i Storbritannien. 

Bet365’s omsætning voksede med 15 procent fra 2015 til 2016 til 525 millioner pund, og denne stigning er begrundelsen for, at Dennis Coates skulle have så pæn en løncheck.

Ifølge avisen The Guardian betegner selskabet det som en ‘fair anerkendelse’ for hendes indsats.

Oveni lønnen landede hun et aktieafkast på 18 millioner pund.

Denise Coates købte domænet Bet365 for 25.000 dollar for 17 år siden. Siden er det gået slag i slag.

Danfoss’ nye direktør om digitalisering: “Vi er ‘bold movers’”

Danfoss’ nye direktør, Kim Fausing, rykker vældigt hurtigt på digitaliseringen af den store industrivirksomhed.

Ifølge Business tvinger digitaliseringen virksomheden til at ændre samarbejdsformer og optage nye teknologier i et tempo, som den ikke har oplevet tidligere.

Han er sikker på, at Danfoss vil lykkes med transformationen.

“Vi er ‘bold movers.’ Det vil sige, at vi investerer kraftigt i det, som vi vælger at satse på. Vi er alt andet end forsigtige,” siger han til avisen som begrundelse for sin tro på succes.

Folkekirken på kant med persondataloven

Folkekirkens mailsystem lever ikke op til Datatilsynets krav om at beskytte personfølsomme oplysninger, skriver Kristeligt Dagblad.

Præsterne kommunikerer mellem med borgerne om religiøse emner per ukrypteret mail, og det må man ikke, lyder det i avisen.

Hvis du synes, at du har læst om dette prekære emne tidligere, skyldes det måske, at Computerworld skrev samme historie for mere end et halvt år siden - men siden er der altså ikke sket det store.

Du kan læse den originale historie her: Folkekirken bryder basal it-sikkerhedsregel: “Det må kirkerne ikke, og det burde de også vide, for det er så banalt, dette her.”

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    28 april 2026 | Gratis deltagelse

    Forsvaret

    Cyberspecialist

    Københavnsområdet

    Statens IT

    Teamleder Infrastruktur & Cloud

    Københavnsområdet

    Sampension A/S

    Senior specialist i beredskab og krisestyring

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS