HPE’s topchef færdig: Meg Whitman stopper som CEO

Hewlett Packard Enterprises berømte topchef, Meg Whitman, er færdig i selskabet.

Artikel top billede

Det er kun fire måneder siden, at Hewlett Packard Enterprises berømte topchef, Meg Whitman, forsikrede, at hun ingen planer havde om at stoppe som CEO.

Det skete i tiden efter, at det kom frem, at hun havde været med i opløbet om stillingen som topchef i Uber.

Men nu har piben fået en anden lyd.

Meg Whitman og HPE meddeler nemlig, at hun 1. februar stopper som CEO i selskabet. Hun fortsætter som menigt medlem af selskabets bestyrelse.

Meg Whitman bliver afløst af Antonio Neri, der har været ansat i først Hewlett Packard og siden Hewlett Packard Enterprise i sammenlagt mere end 20 år.

Meg Whitman blev ansat som topchef for Hewlett Packard i 2011 og stod i spidsen for opslitningen af det store selskab i 2015, hvor det blev delt i HP Inc og Hewlett Packard Enterprise med hende ved roret.

Det kan du læse mere om her: Ingen vej uden om: Derfor skal HP splittes op i to

Samtidig har Meg Whitman skåret titusindvis af stillinger væk. Blot for et par måneder siden meddelte HPE, at selskabet ville skille sig af med flere tusinder medarbejdere.

Det kan du læse mere om her: Hewlett Packard Enterprise vil af med tusindvis af medarbejdere: Markante nedskæringer på vej

Både opsplitningen og trimningen af selskabet har været begrundet med et ønske om at dreje den gamle pc-gigant væk fra afhængigheden af produktion af pc’er og printer og over mod langt mere lukrative forretningsområder som cybersikkerhed, services og cloud computing.

“Jeg er utroligt stolgt over alt det, som vi har opnået, siden jeg kom ombord i 2011. Tiden er nu inde til, at Antonio [Neri, red] og en ny generation af ledere overtager tømmerne i HPE,” lyder det fra Meg Whitman i en udsendt meddelselse.

Meg Whitman har tidligere været topchef for eBay.

I sommer kom det frem, at hun var med i opløbet om chefposten i Uber. Allerede dengang stod det klart, at hendes tid som topchef for HPE nok var ved at nå til vejs ende.

Det kan du læse mere om her: Vil Uber koste Meg Whitman jobbet som topchef for Hewlett Packard Enterprise?

Læs også:

HP er nu knækket i to: Kan det redde selskabet efter mere end 10 år med ballade, skandaler og nedtur?

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra DE-CIX

    At opnå ægte digital suverænitet kræver modstandsdygtig netværkes struktur

    Ønsket om digital suverænitet er blevet mere udbredt i løbet af det sidste årti.

    Danmarks Lærerforening

    Danmarks Lærerforening søger en IT-projektleder

    Københavnsområdet

    Metroselskabet og Hovedstadens Letbane

    Senior OT Cybersecurity Advisor til Københavns Metro

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger chef for Lokal It - Region Øst

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

    Thea Scheuer Gregersen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

    Niels Bjørndal Nygaard

    Norriq Danmark A/S

    VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

    Kelly Lyng Luvigsen

    VisionBird

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S