HPE’s topchef færdig: Meg Whitman stopper som CEO

Hewlett Packard Enterprises berømte topchef, Meg Whitman, er færdig i selskabet.

Artikel top billede

Det er kun fire måneder siden, at Hewlett Packard Enterprises berømte topchef, Meg Whitman, forsikrede, at hun ingen planer havde om at stoppe som CEO.

Det skete i tiden efter, at det kom frem, at hun havde været med i opløbet om stillingen som topchef i Uber.

Men nu har piben fået en anden lyd.

Meg Whitman og HPE meddeler nemlig, at hun 1. februar stopper som CEO i selskabet. Hun fortsætter som menigt medlem af selskabets bestyrelse.

Meg Whitman bliver afløst af Antonio Neri, der har været ansat i først Hewlett Packard og siden Hewlett Packard Enterprise i sammenlagt mere end 20 år.

Meg Whitman blev ansat som topchef for Hewlett Packard i 2011 og stod i spidsen for opslitningen af det store selskab i 2015, hvor det blev delt i HP Inc og Hewlett Packard Enterprise med hende ved roret.

Det kan du læse mere om her: Ingen vej uden om: Derfor skal HP splittes op i to

Samtidig har Meg Whitman skåret titusindvis af stillinger væk. Blot for et par måneder siden meddelte HPE, at selskabet ville skille sig af med flere tusinder medarbejdere.

Det kan du læse mere om her: Hewlett Packard Enterprise vil af med tusindvis af medarbejdere: Markante nedskæringer på vej

Både opsplitningen og trimningen af selskabet har været begrundet med et ønske om at dreje den gamle pc-gigant væk fra afhængigheden af produktion af pc’er og printer og over mod langt mere lukrative forretningsområder som cybersikkerhed, services og cloud computing.

“Jeg er utroligt stolgt over alt det, som vi har opnået, siden jeg kom ombord i 2011. Tiden er nu inde til, at Antonio [Neri, red] og en ny generation af ledere overtager tømmerne i HPE,” lyder det fra Meg Whitman i en udsendt meddelselse.

Meg Whitman har tidligere været topchef for eBay.

I sommer kom det frem, at hun var med i opløbet om chefposten i Uber. Allerede dengang stod det klart, at hendes tid som topchef for HPE nok var ved at nå til vejs ende.

Det kan du læse mere om her: Vil Uber koste Meg Whitman jobbet som topchef for Hewlett Packard Enterprise?

Læs også:

HP er nu knækket i to: Kan det redde selskabet efter mere end 10 år med ballade, skandaler og nedtur?

Annonceindlæg fra Context&

Når AI løber fra organisationen

Teknologien udvikler sig hurtigere end virksomhedernes struktur, processer og ledelse kan følge med.

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job