HPE’s topchef færdig: Meg Whitman stopper som CEO

Hewlett Packard Enterprises berømte topchef, Meg Whitman, er færdig i selskabet.

Artikel top billede

Det er kun fire måneder siden, at Hewlett Packard Enterprises berømte topchef, Meg Whitman, forsikrede, at hun ingen planer havde om at stoppe som CEO.

Det skete i tiden efter, at det kom frem, at hun havde været med i opløbet om stillingen som topchef i Uber.

Men nu har piben fået en anden lyd.

Meg Whitman og HPE meddeler nemlig, at hun 1. februar stopper som CEO i selskabet. Hun fortsætter som menigt medlem af selskabets bestyrelse.

Meg Whitman bliver afløst af Antonio Neri, der har været ansat i først Hewlett Packard og siden Hewlett Packard Enterprise i sammenlagt mere end 20 år.

Meg Whitman blev ansat som topchef for Hewlett Packard i 2011 og stod i spidsen for opslitningen af det store selskab i 2015, hvor det blev delt i HP Inc og Hewlett Packard Enterprise med hende ved roret.

Det kan du læse mere om her: Ingen vej uden om: Derfor skal HP splittes op i to

Samtidig har Meg Whitman skåret titusindvis af stillinger væk. Blot for et par måneder siden meddelte HPE, at selskabet ville skille sig af med flere tusinder medarbejdere.

Det kan du læse mere om her: Hewlett Packard Enterprise vil af med tusindvis af medarbejdere: Markante nedskæringer på vej

Både opsplitningen og trimningen af selskabet har været begrundet med et ønske om at dreje den gamle pc-gigant væk fra afhængigheden af produktion af pc’er og printer og over mod langt mere lukrative forretningsområder som cybersikkerhed, services og cloud computing.

“Jeg er utroligt stolgt over alt det, som vi har opnået, siden jeg kom ombord i 2011. Tiden er nu inde til, at Antonio [Neri, red] og en ny generation af ledere overtager tømmerne i HPE,” lyder det fra Meg Whitman i en udsendt meddelselse.

Meg Whitman har tidligere været topchef for eBay.

I sommer kom det frem, at hun var med i opløbet om chefposten i Uber. Allerede dengang stod det klart, at hendes tid som topchef for HPE nok var ved at nå til vejs ende.

Det kan du læse mere om her: Vil Uber koste Meg Whitman jobbet som topchef for Hewlett Packard Enterprise?

Læs også:

HP er nu knækket i to: Kan det redde selskabet efter mere end 10 år med ballade, skandaler og nedtur?

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | København Ø

    Digital Innovation & Transformation Summit 2026

    Få indsigt i aktuelle digitale trends, lær af andres erfaringer med store transformationer og drøft fremtidens forandringer med ligesindede.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: Fra databeskyttelse til dataindsigt

    Få kort og fokuseret overblik over, hvordan du optimerer resiliens og gendannelse af kritiske informationer samt sikrer forretningens funktion, når cyberangrebet rammer.

    Digital transformation | Aarhus C

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

    Christian Homann

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S

    Forte Advice har pr. 5. januar 2026 ansat Claes Frederiksen som Commercial Director. Claes skal især beskæftige sig med at løfte den kommercielle modenhed i teknologiprojekter og sikre, at teknologi bliver brugt som strategisk løftestang. Claes kommer fra en stilling som Senior Client Partnership Director, Nordics hos Valtech. Claes har tidligere beskæftiget sig med teknologivalg og platformstrategi til teknologidrevet forretningsudvikling og marketing initiativer. Nyt job

    Claes Frederiksen

    Forte Advice

    Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Sarah Birkegaard Elkjær som Marketing Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med at styrke marketingsteamets evne til at planlægge, drive og følge op på leadgenererende aktiviteter. Nyt job

    Sarah Birkegaard Elkjær

    Norriq Danmark A/S