HP afviser alle spyware-anklager: “Det er en tjeneste, vi har tilbudt siden 2014 - og du har selv valgt den”

HP er i det seneste døgns tid blevet anklaget for at liste spyware ind i sine maskiner, der sender brugerdata tilbage til virksomheden. Men ifølge HP sendes der ingen data, medmindre brugeren selv vælger det.

Artikel top billede

Tilbage i 2015 løb Lenovo ind i en seriøs shitstorm på grund af softwaren “superfish”, som virksomheden præ-installerede uden brugerens ønske på sine maskiner.

I løbet af det sidste døgn er HP blevet anklaget for et lignende nummer, efter at brugere har klaget over softwaren “HP Touchpoint Analytics Service”.

Softwaren indsamler såkaldte telemetri-data om, hvordan maskinen kører, og de sendes anonymiseret tilbage til HP.

Læs også: HP-computere overvåger i al hemmelighed din pc-brug - sender data tilbage til HP

Ifølge HP er der dog ikke noget kontroversielt i funktionen, der har været en del af mange HP-maskiner i de seneste tre år.

“Det er en tjeneste, vi har tilbud siden 2014 som en del af HP Support Assistant,” hedder det i en udtalelse fra HP.

“Den indsamler anonym, diagnostisk information om performance-hardware, og deles ingen oplysninger med HP, medmindre brugeren har givet sin eksplicitte tilladelse. Kunder kan derudover fravælge og afinstallere tjenesten til enhver tid.”

Hvis man ikke har givet samtykke til at dele data med HP, så lagres de indsamlede informationer på maskinen i en mappe, som man kan give HPs support-afdeling fjernadgang til, hvis der opstår et problem.

Læs også: Installerede reklame-software i lange baner på forbruger-computere: Nu skal Lenovo under opsyn i 20 år

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Er jeres mødelokaler sikre nok?

    Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job