HP afviser alle spyware-anklager: “Det er en tjeneste, vi har tilbudt siden 2014 - og du har selv valgt den”

HP er i det seneste døgns tid blevet anklaget for at liste spyware ind i sine maskiner, der sender brugerdata tilbage til virksomheden. Men ifølge HP sendes der ingen data, medmindre brugeren selv vælger det.

Artikel top billede

Tilbage i 2015 løb Lenovo ind i en seriøs shitstorm på grund af softwaren “superfish”, som virksomheden præ-installerede uden brugerens ønske på sine maskiner.

I løbet af det sidste døgn er HP blevet anklaget for et lignende nummer, efter at brugere har klaget over softwaren “HP Touchpoint Analytics Service”.

Softwaren indsamler såkaldte telemetri-data om, hvordan maskinen kører, og de sendes anonymiseret tilbage til HP.

Læs også: HP-computere overvåger i al hemmelighed din pc-brug - sender data tilbage til HP

Ifølge HP er der dog ikke noget kontroversielt i funktionen, der har været en del af mange HP-maskiner i de seneste tre år.

“Det er en tjeneste, vi har tilbud siden 2014 som en del af HP Support Assistant,” hedder det i en udtalelse fra HP.

“Den indsamler anonym, diagnostisk information om performance-hardware, og deles ingen oplysninger med HP, medmindre brugeren har givet sin eksplicitte tilladelse. Kunder kan derudover fravælge og afinstallere tjenesten til enhver tid.”

Hvis man ikke har givet samtykke til at dele data med HP, så lagres de indsamlede informationer på maskinen i en mappe, som man kan give HPs support-afdeling fjernadgang til, hvis der opstår et problem.

Læs også: Installerede reklame-software i lange baner på forbruger-computere: Nu skal Lenovo under opsyn i 20 år

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

    Hans Christian Thisen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

    Katrine Køpke Rasmussen

    Norriq Danmark A/S