HP afviser alle spyware-anklager: “Det er en tjeneste, vi har tilbudt siden 2014 - og du har selv valgt den”

HP er i det seneste døgns tid blevet anklaget for at liste spyware ind i sine maskiner, der sender brugerdata tilbage til virksomheden. Men ifølge HP sendes der ingen data, medmindre brugeren selv vælger det.

Artikel top billede

Tilbage i 2015 løb Lenovo ind i en seriøs shitstorm på grund af softwaren “superfish”, som virksomheden præ-installerede uden brugerens ønske på sine maskiner.

I løbet af det sidste døgn er HP blevet anklaget for et lignende nummer, efter at brugere har klaget over softwaren “HP Touchpoint Analytics Service”.

Softwaren indsamler såkaldte telemetri-data om, hvordan maskinen kører, og de sendes anonymiseret tilbage til HP.

Læs også: HP-computere overvåger i al hemmelighed din pc-brug - sender data tilbage til HP

Ifølge HP er der dog ikke noget kontroversielt i funktionen, der har været en del af mange HP-maskiner i de seneste tre år.

“Det er en tjeneste, vi har tilbud siden 2014 som en del af HP Support Assistant,” hedder det i en udtalelse fra HP.

“Den indsamler anonym, diagnostisk information om performance-hardware, og deles ingen oplysninger med HP, medmindre brugeren har givet sin eksplicitte tilladelse. Kunder kan derudover fravælge og afinstallere tjenesten til enhver tid.”

Hvis man ikke har givet samtykke til at dele data med HP, så lagres de indsamlede informationer på maskinen i en mappe, som man kan give HPs support-afdeling fjernadgang til, hvis der opstår et problem.

Læs også: Installerede reklame-software i lange baner på forbruger-computere: Nu skal Lenovo under opsyn i 20 år

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos