Endnu et land advarer mod Kaspersky Lab: Mistænkes (igen) for russisk spionage

Storbritanniens cybersikkerheds-instans opfordrer britiske myndigheder til ikke at anvende anti-virus-løsninger fra russiske Kaspersky Lab. Også USA har advaret.

Artikel top billede

(Foto: scyther5 / scyther5)

Brug ikke antivirus-software fra russiske Kaspersky Lab. Så kontant lyder meldingen fra det britiske it-sikkerheds-agentur, UK National Cyber Security Centre, til de statslige britiske myndigheder.

Dermed følger Storbritannien i kølvandet på lignende advarsler fra amerikanske myndigheder, efter der i de seneste måneder har været en del blæst om det russiske selskab, som i USA mistænkes for at spionere til fordel for hjemlandet Rusland.

UK National Cyber Security Centre fastslår, at anti-virus-løsningerne fra Kaspersky Lab ikke bør anvendes i britiske systemer, hvis de indeholder data, som er af en art, så det kan få konsekvenser for den nationale sikkerhed, hvis den kommer Rusland i hænde, som det hedder.

Ifølge direktøren i UK National Cyber Security Centre, Ciaran Martin, er centret for tiden i dialog med Kaspersky Labs om at udvikle en metode til grundig gennemgang af de af Kaspersky Labs løsninger, som anvendes i Storbritannien.

“Vi drøfter muligheden for at udvikle et framework, som vi og andre kan anvende til uafhængig verifikation,” lyder det fra direktøren.

Kaspersky Lab har ikke overraskende kategorisk afvist enhver beskyldning om, at selskabet skulle samarbejde med russiske myndigheder.

Selskabet har peget på, at det er blevet en form for syndebuk i den anspændte politiske situation mellem USA og Rusland og har fornylig også frifundet sig selv efter en grundig gennemgang, ligesom det har tilbudt myndigheder fuldt indblik i dets kildekode.

Det kan du læse mere om her: Kaspersky vil aflevere kildekode til gennemsyn efter spionage-anklager: ”Vi har intet at skjule”

Herhjemme har Kaspersky Lab også blankt afvist beskyldningerne - og har også fået opbakning fra konkurrenter, som ikke mener, at der ser ud til at være kød på beskyldningerne.

Læs også:

Sikkerhedssoftware er den ultimative bagdør for hackere og spioner – kan du stole på din leverandør?

Kaspersky indrømmer: Downloadede hemmeligheder fra NSA - men fejlen lå hos ekstremt uforsigtig NSA-medarbejder

Dansk sikkerhedsekspert bakker fuldt op om Kaspersky: “Anklagerne ser grundløse ud”

Tysk cyber-politi stoler 100 procent på Kaspersky: Ingen beviser for spionage-anklager

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Jura | København

Compliance Day 2026

Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Hele Danmark øver

Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

Gustav Olsen

IFS Danmark A/S

Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Erik Larsen

Jyske Bank

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec