Endnu et land advarer mod Kaspersky Lab: Mistænkes (igen) for russisk spionage

Storbritanniens cybersikkerheds-instans opfordrer britiske myndigheder til ikke at anvende anti-virus-løsninger fra russiske Kaspersky Lab. Også USA har advaret.

Artikel top billede

(Foto: scyther5 / scyther5)

Brug ikke antivirus-software fra russiske Kaspersky Lab. Så kontant lyder meldingen fra det britiske it-sikkerheds-agentur, UK National Cyber Security Centre, til de statslige britiske myndigheder.

Dermed følger Storbritannien i kølvandet på lignende advarsler fra amerikanske myndigheder, efter der i de seneste måneder har været en del blæst om det russiske selskab, som i USA mistænkes for at spionere til fordel for hjemlandet Rusland.

UK National Cyber Security Centre fastslår, at anti-virus-løsningerne fra Kaspersky Lab ikke bør anvendes i britiske systemer, hvis de indeholder data, som er af en art, så det kan få konsekvenser for den nationale sikkerhed, hvis den kommer Rusland i hænde, som det hedder.

Ifølge direktøren i UK National Cyber Security Centre, Ciaran Martin, er centret for tiden i dialog med Kaspersky Labs om at udvikle en metode til grundig gennemgang af de af Kaspersky Labs løsninger, som anvendes i Storbritannien.

“Vi drøfter muligheden for at udvikle et framework, som vi og andre kan anvende til uafhængig verifikation,” lyder det fra direktøren.

Kaspersky Lab har ikke overraskende kategorisk afvist enhver beskyldning om, at selskabet skulle samarbejde med russiske myndigheder.

Selskabet har peget på, at det er blevet en form for syndebuk i den anspændte politiske situation mellem USA og Rusland og har fornylig også frifundet sig selv efter en grundig gennemgang, ligesom det har tilbudt myndigheder fuldt indblik i dets kildekode.

Det kan du læse mere om her: Kaspersky vil aflevere kildekode til gennemsyn efter spionage-anklager: ”Vi har intet at skjule”

Herhjemme har Kaspersky Lab også blankt afvist beskyldningerne - og har også fået opbakning fra konkurrenter, som ikke mener, at der ser ud til at være kød på beskyldningerne.

Læs også:

Sikkerhedssoftware er den ultimative bagdør for hackere og spioner – kan du stole på din leverandør?

Kaspersky indrømmer: Downloadede hemmeligheder fra NSA - men fejlen lå hos ekstremt uforsigtig NSA-medarbejder

Dansk sikkerhedsekspert bakker fuldt op om Kaspersky: “Anklagerne ser grundløse ud”

Tysk cyber-politi stoler 100 procent på Kaspersky: Ingen beviser for spionage-anklager

Annonceindlæg fra Idura

Driver du et callcenter? Så er det måske disse KPI’er, der presser dig

I et inbound callcenter, hvor identiteten på den, der ringer ind, skal bekræftes, kan kontrollen nu foregå i telefonkøen. Det understøtter fem centrale KPI'er for callcentre.

Navnenyt fra it-Danmark

Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Markus Dalsgaard Sisseck

Martinsen Rådgivning & Revision

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S