Endnu et land advarer mod Kaspersky Lab: Mistænkes (igen) for russisk spionage

Storbritanniens cybersikkerheds-instans opfordrer britiske myndigheder til ikke at anvende anti-virus-løsninger fra russiske Kaspersky Lab. Også USA har advaret.

Artikel top billede

(Foto: scyther5 / scyther5)

Brug ikke antivirus-software fra russiske Kaspersky Lab. Så kontant lyder meldingen fra det britiske it-sikkerheds-agentur, UK National Cyber Security Centre, til de statslige britiske myndigheder.

Dermed følger Storbritannien i kølvandet på lignende advarsler fra amerikanske myndigheder, efter der i de seneste måneder har været en del blæst om det russiske selskab, som i USA mistænkes for at spionere til fordel for hjemlandet Rusland.

UK National Cyber Security Centre fastslår, at anti-virus-løsningerne fra Kaspersky Lab ikke bør anvendes i britiske systemer, hvis de indeholder data, som er af en art, så det kan få konsekvenser for den nationale sikkerhed, hvis den kommer Rusland i hænde, som det hedder.

Ifølge direktøren i UK National Cyber Security Centre, Ciaran Martin, er centret for tiden i dialog med Kaspersky Labs om at udvikle en metode til grundig gennemgang af de af Kaspersky Labs løsninger, som anvendes i Storbritannien.

“Vi drøfter muligheden for at udvikle et framework, som vi og andre kan anvende til uafhængig verifikation,” lyder det fra direktøren.

Kaspersky Lab har ikke overraskende kategorisk afvist enhver beskyldning om, at selskabet skulle samarbejde med russiske myndigheder.

Selskabet har peget på, at det er blevet en form for syndebuk i den anspændte politiske situation mellem USA og Rusland og har fornylig også frifundet sig selv efter en grundig gennemgang, ligesom det har tilbudt myndigheder fuldt indblik i dets kildekode.

Det kan du læse mere om her: Kaspersky vil aflevere kildekode til gennemsyn efter spionage-anklager: ”Vi har intet at skjule”

Herhjemme har Kaspersky Lab også blankt afvist beskyldningerne - og har også fået opbakning fra konkurrenter, som ikke mener, at der ser ud til at være kød på beskyldningerne.

Læs også:

Sikkerhedssoftware er den ultimative bagdør for hackere og spioner – kan du stole på din leverandør?

Kaspersky indrømmer: Downloadede hemmeligheder fra NSA - men fejlen lå hos ekstremt uforsigtig NSA-medarbejder

Dansk sikkerhedsekspert bakker fuldt op om Kaspersky: “Anklagerne ser grundløse ud”

Tysk cyber-politi stoler 100 procent på Kaspersky: Ingen beviser for spionage-anklager

Netcompany A/S

Test Consultant

Nordjylland

PensionDanmark

Senior Data Scientist

Københavnsområdet

Styrelsen For It og Læring

Teknisk medarbejder til it-styring og studieproduktion

Københavnsområdet

Jyske Bank

AI-backend udvikler

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

Christian Kamper Garst

Enterprise Rent-A-Car