Til trods for dansk bredbånds-fremstød: Vi er ikke i Top 10 med hverken mobile eller faste forbindelser

Det går fremad med hastighederne på danskerne bredbånd, men selvom der investeres mange penge i at udbygge infrastrukturen, er vi ikke en del af verdenseliten.

Artikel top billede

Foto: Anders Engelbøl.

Danmark følger godt med i det globale bredbåndskapløb både med det mobile bredbånd og de kablede forbindelser.

Vi er dog ikke blandt de absolut førende lande i verden, hvad angår bredbåndshastigheder.

Det viser en ny global opgørelse fra Ookla, der står bag tjenesten Speedtest, der bruges til at måle internethastigheder.

Ookla kan konkludere, at downloadhastigheden på det mobile bredbånd på verdensplan er øget med 30,1 procent til nu over 20 Mbit/s over det seneste år. Uploadhastighederne er steget med 38,9 procent.

Læs også: Her er danskernes bredbåndsforbindelser: Fiber hitter - men kabelmodem og xDSL fylder stadig mest

Der er dog markant mere hastighed at hente med kablede forbindelser.

Her er den gennemsnitlige downaloadhastighed på verdensplan nu oppe på over 40 Mbit/s. Den er øget med 31,6 procent over det seneste år, mens uploadhastigheden er gået frem med 25,9 procent.

Sådan klarer Danmark sig

På det nye Speedtest Global Index kan man også se nærmere på hastighederne i de enkelte lande.

I forhold til de mobile forbindelser, kommer Danmark ind på en fornuftig 10. plads med en gennemsnitlig downloadhastighed på 43.31 Mbit/s, mens uploadhastigheden er på 18.28 Mbit/s.

Der er dog et pænt stykke vej op til vores norske naboer, der på førstepladsen har en gennemsnitlig download-hastighed på 62.66 Mbit/s ifølge Speedtest-målingerne.

I målingen af de kablede bredbåndsforbindelser ligger Danmark på plads nummer 13 med en gennemsnitlig downloadhastighed på 75.42 Mbit/s og en uploadhastighed på 55.42 Mbit/s.

Det lyder måske meget godt, men man skal være opmærksom på, at de fem førende lande - Singapore, Island, Hong Kong, Sydkorea og Rumænien alle er over de 100 Mbit/s.

Singapore på førstepladsen er helt oppe på 153.85 Mbit/s i gennemsnitlig downloadhastighed.

Flere 100 Mbit-forbindelser i Danmark

Der er netop udkommet en ny dansk telestastistik fra Energistyrelsen.

I den kan man blandt andet se, at antallet af danske fastnet bredbåndsabonnementer med 100 Mbit/s i downloadhastighed er steget med 70,9 procent fra midten af 2016 til midten af 2017.

Det betyder, at 21,4 procent af bredbåndsabonnementerne i Danmark nu er på 100 Mbit/s eller mere.

Læs også:

Her er danskernes bredbåndsforbindelser: Fiber hitter - men kabelmodem og xDSL fylder stadig mest

Dansk bredbånds-boom: Se ny opgørelse over danskernes downstream- og upstreamhastigheder

4.000 danske adresser får tilskud til bedre bredbånd: Her er alle bredbåndsprojekterne

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    Andre events | København

    Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

    Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

    Sikkerhed | Aarhus C

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

    Se alle vores events inden for it

    Ennova A/S

    Senior Platform Engineer

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    IT Manager

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Chef til stor applikationstransformation i Forsvaret

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Machine Learning Operations Engineer til opbygning af Forsvarets nye IT-platform

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job
    Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil