Snart kan du betale med bitcoin og andre kryptovalutaer i tusindvis af webshops

En dansk handelsplatform tilbyder nu, at forbrugerne kan betale med 15 forskellige kryptovalutaer, når handler i tusindvis af webshop.

Artikel top billede

Photo by Carlos Muza on Unsplash (Foto: Photo by Carlos Muza on Unsplash)

Den danske betalingsplatform Coinify tilbyder nu i samarbejde med fire danske betalingsvirksomheder, at netbutikker kan tage mod betaling i 15 forskellige slags kryptovalutaer, skriver Dagbladet Børsen.

"Vi faciliterer via betalingsvirksomhederne adgangen til digitale valutaer, så de enkelte butikker kan modtage f.eks. bitcoin for de produkter, de sælger," siger Mark Højgaard, der er administrerende direktør for Coinify til Børsen.

Coinify tilbyder betalingen i kryptovaluta i samarbejde med betalingsvirksomhederne Yourpay, Quickpay, Gate2payments og Pensopay, og ifølge Børsen betyder samarbejdet, at tusindvis af butikker nu kan tage mod betaling i kryptovalutaer.

Læs også: Mit eventyr med bitcoins: Sådan endte jeg med at betale 2.300 kroner for en pizza

Eksplosive kursstigninger

Platformen understøtter blandt andet handel med bitcoin, ether og litecoin. Valutaer der alle har oplevet eksplosive kursstigninger gennem de seneste måneder.

Eksempelvis er kursen på bitcoin steget med knap 1600 procent i siden årets begyndelse, og i skrivende stund koster en enkelt bitcoin over 120.000 kroner.

Børsen har ikke kunne fået oplyst, hvad transaktionsomkostningerne ved en kryptovaluta-betaling bliver, men avisen oplyser ”at kan blive både dyrere og billigere end betaling med et Mastercard.”

Læs også: 
Dansk bitcoinbørs gløder: 27-årig stifter kvitter sit fuldtidsjob og scorer millioner af kroner

Den mystiske opfinder af bitcoin kan være verdens 83. rigeste person - og ingen ved, hvem opfinderen er

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

    I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

    Navnenyt fra it-Danmark

    T-Systems har pr. 17. august 2026 ansat Anders Christensen som Head of Digital. Anders skal især beskæftige sig med at rådgive kunder om T-Systems digitale portefølje, inkl. kunstig intelligens løsninger og services. Anders kommer fra en stilling som Senior Director, Sovereign Services hos TDC Erhverv. Anders har tidligere beskæftiget sig med at rådgive om infrastruktur platforme og digitale løsninger, som giver en reel forretningsværdi. Nyt job

    Anders Christensen

    T-Systems

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    Oliver Dirks-Steinmoen, softwareudvikler hos Folketingets administration, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Oliver Dirks-Steinmoen

    Folketingets administration

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S