Snart kan du betale med bitcoin og andre kryptovalutaer i tusindvis af webshops

En dansk handelsplatform tilbyder nu, at forbrugerne kan betale med 15 forskellige kryptovalutaer, når handler i tusindvis af webshop.

Artikel top billede

Photo by Carlos Muza on Unsplash (Foto: Photo by Carlos Muza on Unsplash)

Den danske betalingsplatform Coinify tilbyder nu i samarbejde med fire danske betalingsvirksomheder, at netbutikker kan tage mod betaling i 15 forskellige slags kryptovalutaer, skriver Dagbladet Børsen.

"Vi faciliterer via betalingsvirksomhederne adgangen til digitale valutaer, så de enkelte butikker kan modtage f.eks. bitcoin for de produkter, de sælger," siger Mark Højgaard, der er administrerende direktør for Coinify til Børsen.

Coinify tilbyder betalingen i kryptovaluta i samarbejde med betalingsvirksomhederne Yourpay, Quickpay, Gate2payments og Pensopay, og ifølge Børsen betyder samarbejdet, at tusindvis af butikker nu kan tage mod betaling i kryptovalutaer.

Læs også: Mit eventyr med bitcoins: Sådan endte jeg med at betale 2.300 kroner for en pizza

Eksplosive kursstigninger

Platformen understøtter blandt andet handel med bitcoin, ether og litecoin. Valutaer der alle har oplevet eksplosive kursstigninger gennem de seneste måneder.

Eksempelvis er kursen på bitcoin steget med knap 1600 procent i siden årets begyndelse, og i skrivende stund koster en enkelt bitcoin over 120.000 kroner.

Børsen har ikke kunne fået oplyst, hvad transaktionsomkostningerne ved en kryptovaluta-betaling bliver, men avisen oplyser ”at kan blive både dyrere og billigere end betaling med et Mastercard.”

Læs også: 
Dansk bitcoinbørs gløder: 27-årig stifter kvitter sit fuldtidsjob og scorer millioner af kroner

Den mystiske opfinder af bitcoin kan være verdens 83. rigeste person - og ingen ved, hvem opfinderen er

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Ballerup

    Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Navnenyt fra it-Danmark

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

    Thomas Fossing

    Netip A/S