Spotify trækkes i retten for massive rettigheds-krænkelser

Svenske Spotify trækkes i retten med krav om betaling af erstatning for 9,9 milliarder kroner for at have brudt komponisters rettigheder.

Artikel top billede

Musik-selskabet Wixen Music Publishing trækker den svenske streaming-tjeneste Spotify i retten med beskyldninger om at have krænket en række komponisters ophavsret.

Wixen forlanger 1,6 milliarder dollar - 9,9 milliarder kroner - i erstatning fra det svenske selskab.

Ifølge anklagen har Spotify uden tilladelse givet adgang til tusindvis af sange, som Wixen Music Publishing administrerer rettighederne til.

Det drejer sig blandt andet om sange af Tom Petty, Janis Joplin, Beach Boys, Neil Young, Stevie Nicks og The Doors.

Ifølge anklagen har Spotify og Wixen Music Publishing tidligere forhandlet om en aftale, men drøftelserne mundede aldrig ud i en aftale, mener Wixen.

Spotify er tidligere blevet beskyldt for lignende krænkelser. Selskabet indgik i foråret forlig med en række ophavsretshavere, der modtog i alt 43 millioner dollar for manglende betalinger for brug af deres musik.

Spotify er en af nyere tids helt store svenske erhvervssuccesser og sigter efter en børsnotering senere på året, som meget vel kan prisfastsætte selskabet til 125 milliarder kroner.

Der er for tiden hård kamp på markedet for musik-streaming-tjenester. Således er YouTube, der jo er søsterselskab til Google, på vej med en streamingtjeneste for musik i stil med netop Spotify.

Der bliver tale om en betalingstjeneste, og den skal lanceres engang til næste år. Indtil videre kaldes den for Remix.

Ifølge Bloomberg har Warner Music, der er en af verdens tre dominerende musiksselskaber, allerede indgået aftale med YouTube, mens der forhandles med de to andre, Sony Music og Universal.

Det er tredje gang, at Alphabet forsøger sig med en musiktjeneste, der skal tage kampen op med Apple og Spotify. Selskabet prøvede først i 2011 med Google Play Music og dernæst i 2014 med YouTube Music Key, som i 2016 blev til YouTube Red.

Læs også:

Spotify vil straffe musikere der satser på Apple Music: Blacklistes og begraves dybt nede i søgeresultaterne

Rapport: Den næste globale it-gigant kan blive europæisk

Det næste store teknologiboom favoriserer giganterne - er iværksætternes tidsalder forbi?

Annonce

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Banedanmark

IT-projektleder til SAP i Banedanmark

Københavnsområdet

Operate Technology A/S

PHP-udvikler til open-source platforme

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Client Partner

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Horsens

Dynamics AX og FO: Næste kapitel for din virksomhed

Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

Jura | København

Compliance Day 2026

Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Hele Danmark øver

Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S