Spotify trækkes i retten for massive rettigheds-krænkelser

Svenske Spotify trækkes i retten med krav om betaling af erstatning for 9,9 milliarder kroner for at have brudt komponisters rettigheder.

Artikel top billede

Musik-selskabet Wixen Music Publishing trækker den svenske streaming-tjeneste Spotify i retten med beskyldninger om at have krænket en række komponisters ophavsret.

Wixen forlanger 1,6 milliarder dollar - 9,9 milliarder kroner - i erstatning fra det svenske selskab.

Ifølge anklagen har Spotify uden tilladelse givet adgang til tusindvis af sange, som Wixen Music Publishing administrerer rettighederne til.

Det drejer sig blandt andet om sange af Tom Petty, Janis Joplin, Beach Boys, Neil Young, Stevie Nicks og The Doors.

Ifølge anklagen har Spotify og Wixen Music Publishing tidligere forhandlet om en aftale, men drøftelserne mundede aldrig ud i en aftale, mener Wixen.

Spotify er tidligere blevet beskyldt for lignende krænkelser. Selskabet indgik i foråret forlig med en række ophavsretshavere, der modtog i alt 43 millioner dollar for manglende betalinger for brug af deres musik.

Spotify er en af nyere tids helt store svenske erhvervssuccesser og sigter efter en børsnotering senere på året, som meget vel kan prisfastsætte selskabet til 125 milliarder kroner.

Der er for tiden hård kamp på markedet for musik-streaming-tjenester. Således er YouTube, der jo er søsterselskab til Google, på vej med en streamingtjeneste for musik i stil med netop Spotify.

Der bliver tale om en betalingstjeneste, og den skal lanceres engang til næste år. Indtil videre kaldes den for Remix.

Ifølge Bloomberg har Warner Music, der er en af verdens tre dominerende musiksselskaber, allerede indgået aftale med YouTube, mens der forhandles med de to andre, Sony Music og Universal.

Det er tredje gang, at Alphabet forsøger sig med en musiktjeneste, der skal tage kampen op med Apple og Spotify. Selskabet prøvede først i 2011 med Google Play Music og dernæst i 2014 med YouTube Music Key, som i 2016 blev til YouTube Red.

Læs også:

Spotify vil straffe musikere der satser på Apple Music: Blacklistes og begraves dybt nede i søgeresultaterne

Rapport: Den næste globale it-gigant kan blive europæisk

Det næste store teknologiboom favoriserer giganterne - er iværksætternes tidsalder forbi?

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect