Spotify trækkes i retten for massive rettigheds-krænkelser

Svenske Spotify trækkes i retten med krav om betaling af erstatning for 9,9 milliarder kroner for at have brudt komponisters rettigheder.

Artikel top billede

Musik-selskabet Wixen Music Publishing trækker den svenske streaming-tjeneste Spotify i retten med beskyldninger om at have krænket en række komponisters ophavsret.

Wixen forlanger 1,6 milliarder dollar - 9,9 milliarder kroner - i erstatning fra det svenske selskab.

Ifølge anklagen har Spotify uden tilladelse givet adgang til tusindvis af sange, som Wixen Music Publishing administrerer rettighederne til.

Det drejer sig blandt andet om sange af Tom Petty, Janis Joplin, Beach Boys, Neil Young, Stevie Nicks og The Doors.

Ifølge anklagen har Spotify og Wixen Music Publishing tidligere forhandlet om en aftale, men drøftelserne mundede aldrig ud i en aftale, mener Wixen.

Spotify er tidligere blevet beskyldt for lignende krænkelser. Selskabet indgik i foråret forlig med en række ophavsretshavere, der modtog i alt 43 millioner dollar for manglende betalinger for brug af deres musik.

Spotify er en af nyere tids helt store svenske erhvervssuccesser og sigter efter en børsnotering senere på året, som meget vel kan prisfastsætte selskabet til 125 milliarder kroner.

Der er for tiden hård kamp på markedet for musik-streaming-tjenester. Således er YouTube, der jo er søsterselskab til Google, på vej med en streamingtjeneste for musik i stil med netop Spotify.

Der bliver tale om en betalingstjeneste, og den skal lanceres engang til næste år. Indtil videre kaldes den for Remix.

Ifølge Bloomberg har Warner Music, der er en af verdens tre dominerende musiksselskaber, allerede indgået aftale med YouTube, mens der forhandles med de to andre, Sony Music og Universal.

Det er tredje gang, at Alphabet forsøger sig med en musiktjeneste, der skal tage kampen op med Apple og Spotify. Selskabet prøvede først i 2011 med Google Play Music og dernæst i 2014 med YouTube Music Key, som i 2016 blev til YouTube Red.

Læs også:

Spotify vil straffe musikere der satser på Apple Music: Blacklistes og begraves dybt nede i søgeresultaterne

Rapport: Den næste globale it-gigant kan blive europæisk

Det næste store teknologiboom favoriserer giganterne - er iværksætternes tidsalder forbi?

Annonceindlæg fra HP

En AI-specialist værdsætter dokumenteret ydeevne og lokal computerkraft

Forsker og ingeniør inden for AI Robert Luciani arbejder med det nyeste i kunstig intelligens.

Navnenyt fra it-Danmark

Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

Tim Meicker

WITRICS A/S