Sikkerhedsfirma: Nordkoreanere træner i at inficere computere for at mine kryptovaluta

Et nordkoreansk universitet tjener tilsyneladende penge på at mine kryptovalutaen monero via inficerede computere.

Artikel top billede

Det amerikanske sikkerhedselskab AlienVault har fundet beviser på, at hackede computere med malware "miner" kryptovaluta og sender valutaen tilbage til et universitet i Nordkorea. 

Af en rapport fra selskabet fremgår det, at en skadelig software, som gemmer sig blandt almindelige filer og programmer, bruger computerens processorkræfter til at mine kryptovalutaen "monero," hvorefter valutaen sendes til Kim Il Sung Universitetet i den nordkoreanske hovedstad, Pyongyang.

Programmet installeres via exe-filen intelservie.exe, og den blev opdaget af AlienVault tilbage i december.

Læs også: Verdensberømt it-investor scorer kassen på bitcoin: Har tjent flere hundrede millioner dollar på et halvt år

Det er uvist, om pengene går til det nordkoreanske styre.

Reuters har uden held forsøgt at få en kommentar fra styret, men "eftersom der ingen udgifter er ved at sprede processorkræfterne på inficerede computere, er der kun profit", forklarer Chris Doman, en af Alien Vaults ingeniører. 

Flere analytikere har allerede antydet, at det nordkoreanske styre kunne ty til mining af kryptovaluta på grund af de voldsomme sanktioner mod landet.

Sidste år blev landet beskyldt for indtil flere "bankrøverier" af kryptobeholdninger. 

Læs også: Ukendt kryptovaluta slår bitcoin af banen: Er steget 36.000 procent på et år

AlienVault skriver også, at man ikke kan se ligheder med den nordkoreansk-støttede hackergruppe Lazarus, da programmeringen er "amatøragtig." I stedet formoder AlienVault, at det er et universitetsprojekt. 

Monero er den 13. mest værdifulde kryptovaluta på markedet i dag. "Minedrift" af monero-valutaen er tidligere blevet associeret med Lazarus-hackergruppen, der har forbindelser til Nordkorea. 

Læs også: Bitcoin-netværket bruger snart mere strøm end hele Danmark

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

    Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

    Digital transformation | København Ø

    Sådan etablerer du digital suverænitet

    Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

    AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

    Kirsten Skriver

    Renewtech ApS

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland