Annonce-industrien taber enorme beløb på ny privacy-funktion fra Apple

En privacy-funktion fra Apple har på kort tid påført den globale annonceindustri kæmpe tab. En af verdens største online annonce-virksomheder meddeler, at funktionen har kostet en femtedel af omsætningen.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Apple har med introduktionen af en ny privacy-funktion påført digitale annonce-bureauer tab på flere hundrede millioner af kroner.

Det skriver den britiske avis The Guardian.

Apple introducerede ved den årlige udviklerkonference WWDC funktionen Intelligent Tracking Prevention (ITP), der forhindrer annonce-virksomheder i at tracke internetbrugere, som anvender Apples Safari-browser.

Læs også: Apple klar med stribevis af software-nyheder til iPhone, Mac og Apple Watch

Taber hundredvis af millioner

Safari sidder blot på knap 15 procent af browser-markedet, men ifølge Guardian har funktionen alligevel haft store konsekvenser for Criteo, en af verdens største digitale annonce-virksomheder, der netop netop meddelt, at den forventer en omsætningsnedgang på en femtedel på grund af ITP.

Criteo har en omsætning på 730 millioner dollar, og derfor må det antages, at virksomhedens tab løber op i flere hundrede millioner kroner, og ifølge Guardian er Criteo næppe den eneste virksomhed, der bliver ramt.

”Vi forventer, at en række virksomheder på lignende vis blive negativt ramt af Apples ændringer i muligheden for at tracke Safari-brugere. Samtidig forventer vi, at Apple vil fastholde og med tiden udbygge ITP,” siger Dennis Buchheim, chef for internet af annonce-bureauet Tech Lab, til Guardian.

Udløste ramaskrig: "Det er sabotage"
Da funktionen blev lanceret i sommer affødte den et ramaskrig fra den globale reklame-industri, og i et åbent brev underskrevet af seks brancheorganisationer fra marketing-verdenen, som blev bragt i magasinet AdWeek, blev fuktionen karakteriseret som sabotage.

”Apples ensidige og hårdhændede tilgang er dårligt for forbrugernes frie valg samt for annonce-finansieret indhold og tjeneste, som forbrugerne elsker. (...) Når Apple blokerer cookies på denne måde kommer det til at drive en kile ind mellem virksomhederne og deres forbrugere, og det vil føre til mere generiske og mindre brugbare annoncer,” lød det i brevet.

Google vil i næste måned introducere en ny adblocker-funktion til Chrome, der sidder på 55 procent af browser-markedet. Men ifølge Guardian er Googles funktionen udviklet i samarbejde med annonce-industrien, og den vil kun blokere for de mest forstyrrende og aggressive annoncer.

Læs også: 
iOS-brugerne kan snart blokere for annoncer: Her er den mulige konsekvens

Brødebetynget udvikler trækker ad-blocker-app: "Det føles forkert"

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

    Christian Kamper Garst

    Enterprise Rent-A-Car

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

    Per Claus Henriksen

    Alcadon ApS

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

    Rasmus Stage Sørensen

    Norriq Danmark A/S