Annonce-industrien taber enorme beløb på ny privacy-funktion fra Apple

En privacy-funktion fra Apple har på kort tid påført den globale annonceindustri kæmpe tab. En af verdens største online annonce-virksomheder meddeler, at funktionen har kostet en femtedel af omsætningen.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Apple har med introduktionen af en ny privacy-funktion påført digitale annonce-bureauer tab på flere hundrede millioner af kroner.

Det skriver den britiske avis The Guardian.

Apple introducerede ved den årlige udviklerkonference WWDC funktionen Intelligent Tracking Prevention (ITP), der forhindrer annonce-virksomheder i at tracke internetbrugere, som anvender Apples Safari-browser.

Læs også: Apple klar med stribevis af software-nyheder til iPhone, Mac og Apple Watch

Taber hundredvis af millioner

Safari sidder blot på knap 15 procent af browser-markedet, men ifølge Guardian har funktionen alligevel haft store konsekvenser for Criteo, en af verdens største digitale annonce-virksomheder, der netop netop meddelt, at den forventer en omsætningsnedgang på en femtedel på grund af ITP.

Criteo har en omsætning på 730 millioner dollar, og derfor må det antages, at virksomhedens tab løber op i flere hundrede millioner kroner, og ifølge Guardian er Criteo næppe den eneste virksomhed, der bliver ramt.

”Vi forventer, at en række virksomheder på lignende vis blive negativt ramt af Apples ændringer i muligheden for at tracke Safari-brugere. Samtidig forventer vi, at Apple vil fastholde og med tiden udbygge ITP,” siger Dennis Buchheim, chef for internet af annonce-bureauet Tech Lab, til Guardian.

Udløste ramaskrig: "Det er sabotage"
Da funktionen blev lanceret i sommer affødte den et ramaskrig fra den globale reklame-industri, og i et åbent brev underskrevet af seks brancheorganisationer fra marketing-verdenen, som blev bragt i magasinet AdWeek, blev fuktionen karakteriseret som sabotage.

”Apples ensidige og hårdhændede tilgang er dårligt for forbrugernes frie valg samt for annonce-finansieret indhold og tjeneste, som forbrugerne elsker. (...) Når Apple blokerer cookies på denne måde kommer det til at drive en kile ind mellem virksomhederne og deres forbrugere, og det vil føre til mere generiske og mindre brugbare annoncer,” lød det i brevet.

Google vil i næste måned introducere en ny adblocker-funktion til Chrome, der sidder på 55 procent af browser-markedet. Men ifølge Guardian er Googles funktionen udviklet i samarbejde med annonce-industrien, og den vil kun blokere for de mest forstyrrende og aggressive annoncer.

Læs også: 
iOS-brugerne kan snart blokere for annoncer: Her er den mulige konsekvens

Brødebetynget udvikler trækker ad-blocker-app: "Det føles forkert"

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Hele Danmark øver

Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

Andre events | Charlottenlund

Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job