Danske Columbus vokser voldsomt - har nu langt flere medarbejdere i Sverige end i Danmark

Columbus’ kæmpe-opkøb af svenske iStone betyder, at det “danske” selskab nu har flere medarbejdere i Sverige end i Danmark.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Tidligere på måneden kunne Columbus meddele, at købet af svenske iStone, der har kontorer i 13 lande og en omsætning på omkring 600 millioner danske kroner, nu var faldet officielt på plads.

“iStone, der er førende leverandør af forretningsapplikationer og e-commerceløsninger i Sverige og Norge tilfører Columbus mere end 600 højt kvalificerede medarbejdere, og Columbus bliver dermed markedsledende i Norden,” lød det fra Columbus.

Læs mere her: Kæmpe it-opkøb er en realitet: Columbus køber it-selskab med 600 medarbejdere

Det har tidligere været meldt ud, at Columbus i alt ville betale mellem 320 millioner kroner og 427 millioner kroner for iStone, og der er uanset det præcise beløb tale om et ganske stort opkøb efter danske/svenske standarder.

Købet af iStone betyder blandt andet, at Columbus vokser med 50 procent både omsætnings- og medarbejdermæssigt. Med købet af iStone har Columbus over 2.000 medarbejdere i 19 lande.

Sverige bliver størst

Købet af iStone betyder samtidig, at Columbus nu har flere medarbejdere i Sverige end i Danmark.

Det fortæller koncernchef i Columbus, Thomas Honoré, i et interview til vores svenske søstermagasin, ComputerSweden.

Her kan man læse, at Columbus nu har 2.055 ansatte. Heraf sidder kun 300 i Danmark, mens der derudover blandt andet er 300 i USA, 250 i Storbritannien, 200 i Indien - og omkring 450 fra iStone i Sverige.

Sverige bliver dermed også Columbus’ største land rent medarbejdermæssigt.

“Det, der var ekstra interesant ved iStone, var, at vi ikke tidligere har været i Sverige. Det er svært at arbejde i Norden, hvis du ikke er i det største land, men det er vi nu."

"Eftersom fremstillings-industrien er en stor del af vores virksomhed, var det ekstra vigtigt, da Sverige er et stærkt industriland,” siger Thomas Honoré blandt andet til ComputerSweden.

Det er tidligere blevet meldt ud, at sammensmeltningen af Columbus og iStone vil ske gradvist over de kommende år, og at iStone til at starte med vil fortsætte sin daglige drift og så arbejde sammen med Columbus på nye forretningsområder.

iStone kommer til at få navnet ‘iStone - a Columbus company.’"

Læs også:

Kæmpe it-opkøb er en realitet: Columbus køber it-selskab med 600 medarbejdere

Columbus-boss har brugt flere år på kæmpe-opkøbet af iStone: "Vi forhandlede helt indtil klokken 23:45 i går"

Læses lige nu

    Annonce

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Market Segment Lead, CPRD

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Computerworld Cyber Briefing: Cyberresiliens

    De fleste organisationer har en plan for recovery. Få ved dog, hvilke systemer der skal op at køre først for at holde forretningen i gang. Kom med, når vi ser nærmere på, hvordan Cohesity, Dustin og HPE hjælper organisationer med at definere og...

    It-løsninger | Horsens

    Dynamics AX og FO: Næste kapitel for din virksomhed

    Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

    Jura | København

    Compliance Day 2026

    Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job