Microsoft trækker stikket på Windows 8.1 - du har en sidste chance for at opgradere gratis til Windows 10

Microsoft lukker for support af Windows 8.1, som sendes til de evige jagtmarker. Der er dog stadig en enkelt mulighed tilbage for at gratis at opgradere til Windows 10. Men du skal skynde dig.

Artikel top billede

(Foto: Msdn.com)

Styresystemet Windows 8.1 har modtaget sin allersidste mainstream-opdatering fra Microsoft.

Det skete for en uge siden - fem år efter lanceringen af Windows 8.1 - da Windows 8.1 nåede slutdatoen for mainstream support. Det betyder, at der ikke vil blvie udsendt flere opgraderinger, bugfixes eller nye features til systemet.

Til gengæld har Microsoft valgt at forsætte med at udsende sikkerhedsopdateringer til Windows 8.1 i yderligere fem år. 

Microsoft har længe forsøgt at få så mange Windows-brugere som overhovedet muligt til at opgradere til Windows 10 - ikke mindst med muligheden for gratis opgradering.

Det har mange da også benyttet sig af, hvilket du kan læse mere om her: Microsofts plan virker: Så mange Windows-computere har nu den nyeste version af Windows 10

Men omkring syv procent af brugerne sværger stadig til Windows 8.1. Verdens mest udbredte Windows-styresystem er fortsat Windows 7 med en brugerandel på hele 45 procent. Det forlængst pensionerede Windows XP anvendes af 7,7 procent af brugerne.

Sidste chance

Sidder man nu med Windows 8.1 på sin maskine og ærgrer sig over, at man har misset denne mulighed for gratis opgradering, er der en allersidste chance.

Microsoft tilbyder nemlig en allersidste mulighed for gratis opgradering på dette site for alle brugere, der anvender såkaldt ‘assistive technologies.’

Det dækker over eksempelvis skærm-læsere, Braille-tastaturer til svagtseende og lignende.

Ifølge Computerworlds amerikanske nyhedsbureau er betegnelsen ret bred, og Microsoft lægger ikke op til tjek af, om man faktisk anvender forskellige teknologiske hjælpemidler, der formelt kræves for at kunne opgradere kvit og frit.

Man skal dog skynde sig, da smuthullet lukker i dag, 16. januar.

Oprindeligt ville Microsoft lukke for smuthullet ved årsskiftet, men forlængede siden fristen.

Læs også:

Har du stadig Windows 7 eller 8? Bestemte Windows-brugere kan stadig nå at opgradere gratis til Windows 10

Microsofts Spectre-modtræk gør Windows 10 lidt langsommere - men Windows 7 og 8 bliver hårdt ramt

Microsofts dilemma: Windows 7 skal pensioneres om to et halvt år - men er stadig verdens mest udbredte styresystem

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra gavdi

    AI er blevet en del af arbejdsdagen - men er vi klar til at bruge den?

    AI bliver først for alvor en del af arbejdet, når teknologien integreres i den måde, vi arbejder på. At have adgang til AI betyder ikke nødvendigvis, at medarbejderne er klar til at bruge den.

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S