Microsoft trækker stikket på Windows 8.1 - du har en sidste chance for at opgradere gratis til Windows 10

Microsoft lukker for support af Windows 8.1, som sendes til de evige jagtmarker. Der er dog stadig en enkelt mulighed tilbage for at gratis at opgradere til Windows 10. Men du skal skynde dig.

Artikel top billede

(Foto: Msdn.com)

Styresystemet Windows 8.1 har modtaget sin allersidste mainstream-opdatering fra Microsoft.

Det skete for en uge siden - fem år efter lanceringen af Windows 8.1 - da Windows 8.1 nåede slutdatoen for mainstream support. Det betyder, at der ikke vil blvie udsendt flere opgraderinger, bugfixes eller nye features til systemet.

Til gengæld har Microsoft valgt at forsætte med at udsende sikkerhedsopdateringer til Windows 8.1 i yderligere fem år. 

Microsoft har længe forsøgt at få så mange Windows-brugere som overhovedet muligt til at opgradere til Windows 10 - ikke mindst med muligheden for gratis opgradering.

Det har mange da også benyttet sig af, hvilket du kan læse mere om her: Microsofts plan virker: Så mange Windows-computere har nu den nyeste version af Windows 10

Men omkring syv procent af brugerne sværger stadig til Windows 8.1. Verdens mest udbredte Windows-styresystem er fortsat Windows 7 med en brugerandel på hele 45 procent. Det forlængst pensionerede Windows XP anvendes af 7,7 procent af brugerne.

Sidste chance

Sidder man nu med Windows 8.1 på sin maskine og ærgrer sig over, at man har misset denne mulighed for gratis opgradering, er der en allersidste chance.

Microsoft tilbyder nemlig en allersidste mulighed for gratis opgradering på dette site for alle brugere, der anvender såkaldt ‘assistive technologies.’

Det dækker over eksempelvis skærm-læsere, Braille-tastaturer til svagtseende og lignende.

Ifølge Computerworlds amerikanske nyhedsbureau er betegnelsen ret bred, og Microsoft lægger ikke op til tjek af, om man faktisk anvender forskellige teknologiske hjælpemidler, der formelt kræves for at kunne opgradere kvit og frit.

Man skal dog skynde sig, da smuthullet lukker i dag, 16. januar.

Oprindeligt ville Microsoft lukke for smuthullet ved årsskiftet, men forlængede siden fristen.

Læs også:

Har du stadig Windows 7 eller 8? Bestemte Windows-brugere kan stadig nå at opgradere gratis til Windows 10

Microsofts Spectre-modtræk gør Windows 10 lidt langsommere - men Windows 7 og 8 bliver hårdt ramt

Microsofts dilemma: Windows 7 skal pensioneres om to et halvt år - men er stadig verdens mest udbredte styresystem

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision