Terma lander kæmpe millionordre: Skal levere udstyr til det amerikanske luftvåben

Danske Terma kan skrive en faktura på hele 270 millioner kroner til det amerikanske luftvåben, der vil have danskerne til at levere et lydsystem til de amerikanske F-16-fly.

Artikel top billede

(Foto: Terma)

Når en række af de amerikanske F-16-fly i fra 2024 blæser henover himlen på deres missioner, så bliver det med danske Termas 3D-lydsystem ombord. 

Den danske virksomhed fra Lystrup har nemlig landet en gigantisk ordre med det amerikanske militær. Prisen for hele pakken bliver hele 270 millioner kroner. 

Terma skriver i en meddelelse, at virksomheden skal udstyre de amerikanske F-16-fly i US Air National Guard og Air Force Reserve Command med systemet, der deler lyden i headsettet op, så det lyder mere naturligt.

Den jyske virksomhed har også godt fat i de danske jagerfly. For knap to år siden landede virksomheden da også en aftale om at opdatere softwaren i det danske forsvars jagermaskiner. 

Læs mere om det her: Dansk it-firma lander million-ordre uden udbud: Skal levere software til gamle F16-fly

Ikke de første

Virksomheden fra Lysstrup er dog ikke den første danske virksomhed, der får USAs mægtige militær indført i kundekartoteket. 

I februar sidste år fik aarhusianske Systematic også amerikanerne i bogen. 

Det skete, da virksomheden underskrev en kontrakt på en ordre til en værdi på op imod halvanden milliard kroner. 

Læs mere om det her: Aarhusianske Systematic scorer gigantordre til halvanden milliarder kroner: "Vi bliver verdens største leverandør af denne type systemer" 

Systematic har blandt andet med ordren sikret sig så meget fart i skiene, at virksomheden sidste år leverede et kanonregnskab med en omsætning, der for første gang rundede en milliard kroner. 

Læs mere om det her: Systematic runder en milliard i omsætning: Særlig udlandet trækker væksten

Og her: Systematic vokser så meget, at hele Aarhus kan mærke det: "Vi vil gerne have, at Aarhus bliver en it-hovedstad" 

Læs i øvrigt mere om fly her: Historien om dengang Danmark splittede et MIG-15 fly til atomer - og først efter otte dage sendte det retur til Polen

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Hvorfor enkelhed er den stille drivkraft bag succes på hybride arbejdspladser

    Hvordan usynlig teknologi forvandler sikkert hybridarbejde til en daglig virkelighed

    Navnenyt fra it-Danmark

    Oliver Dirks-Steinmoen, softwareudvikler hos Folketingets administration, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Oliver Dirks-Steinmoen

    Folketingets administration

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Mahyar Farshi som Senior Developer. Han skal især beskæftige sig med omsætte vores kunders forretningsbehov til skræddersyede ERP-løsninger ved hjælp af den nyeste Microsoft-teknolog. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos TRIMIT DK A/S. Han er uddannet hos Dansk teknologisk institut og har en bachelor degree hos Erhvervsakademiet Lillebælt. Nyt job

    Mahyar Farshi

    Norriq Danmark A/S