Citrix’ danske chef stopper: Flytter til Schweiz

Den danske chef for Citrix, Mads Skalbo, flytter til Schweiz og stopper som dansk landechef. Forude venter en topstilling.

Artikel top billede

(Foto: Mads Elkær)

Chefen for Citrix i Danmark, Mads Skalbo, stopper som dansk landechef.

Han flytter nemlig til Schweiz, hvor han skal stå i spidsen for Citrix’ service provider-forretning i Europa, Mellemøsten og Asien.

Her bliver han chef for 15 medarbejdere.

Ifølge Citrix er området i stor vækst, da “kunderne i stigende grad ønsker at købe it-løsninger som en service fremfor selv at have ansvaret for indkøb, installation, drift og konfiguration internt,” lyder det.

“De seneste år har vi haft tocifrede vækstrater, og det er ambitionen, at vi kan skrue yderligere op for væksten. De nordiske lande har længe været gode til at få gang i vores Service Provider-forretning, og det er det, vi håber at kunne sprede ud til resten af Europa,” siger Mads Skalbo.

Han har i et par år været øverste chef for Citrix-forretningen i Danmark og Sverige og før det dansk landechef.

Selskabet har herhjemme omkring 40 ansatte og nogenlunde det samme i den svenske forretning. 

Det er fortsat uklart, hvem der skal afløse Mads Skalbo på posten som chef for den danske og svenske forretning.

Citrix fyrede for et par år siden omkring 60 medarbejdere herhjemme i den såkaldte GoTo-udviklingsafdeling i København, der refererede direkte til hovedkvarteret i USA.

Dengang vurderede Citrix, at selskabet havde spredt sig ud over for mange teknologi-platforme, og at der var brug for et slankere og mere effektivt selskab.

Dengang blev der lagt vægt på flagskibsprodukterne XenApp, XenDesktop og XenServer, samt XenMobile-, Workspace Suit-, Sharefile- og Netscaler-produkterne.

Det kan du læse mere om her: Citrix under kæmpe forvandling - to ud af tre ansatte fyret i Danmark.

Læs også: Er Citrix ved at blive købt af Microsoft? Efter flere års rygter glider ledelsen glat af på det brandvarme spørgsmål

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

    Christian Homann

    Netip A/S

    Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

    Morten Plannthin Lund

    Industriens Pension

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

    Rasmus Stage Sørensen

    Norriq Danmark A/S