Eksplosiv vækst i markedet for public cloud-løsninger - disse industrier vil bruge flest penge i det kommende år

Virksomhedernes investeringer i public cloud-computing vil stige eksplosivt i det kommende år, lyder det fra analysehuset IDC. Se hvilke industrier, der står til at bruge flest penge på området.

Artikel top billede

Cloud computing har i de senere år haft god vind i sejlene. Og udviklingen vil fortsætte for fuld kraft i det kommende år, lyder det fra analysehuset IDC.

Virksomhedernes investeringer i public cloud-computing står nemlig til at vokse med 23,2 procent i 2018 i forhold til 2017.

I alt ventes det globalt at blive investeret 160 milliarder dollar - 972 milliarder kroner - i cloud computing i 2018, hedder det.

Vækstkurverne peger også i de kommende år i vejret. For ifølge IDC vil markedet vokse med 21,9 procent hvert år indt til 2021, hvor analysehuset forventer, at der vil blive investeret 277 milliarder dollar i cloud-løsninger.

Disse brancher vil investere mest

Der er stor forskel på de forskellige industriers forventede investeringer i cloud computing.
I spidsen finder vi fremstillings-industrien, som er den industri, der vil investere flest penge i cloud-løsninger i det kommende år.

Dernæst kommer det, som IDC betegner som ‘professional services’ fulgt af finans-industrien.
Også detail-handelen samt proces-industrien ventes at investere solidt i cloud-tjenester.

Ifølge IDC vil vi se den største vækst i investeringerne fra services-industrien i de kommende år.
Analysehuset venter også, at tele-branchen og bank-branchen skruer voldsomt op for investeringerne.

“De industrier, der investerer mest, er også de industrier, der hurtigst har se de enorme fordele, der ligger i public cloud-tjenester,” lyder det fra IDC.

Ifølge analysehuset anvender virksomheder fra disse brancher public cloud-løsningerne til at hurtigt at ‘udvikle og launche platforms-løsninger baseret på big data, analytics og IoT, som vil fremme og optimere kunderejsen og sænke drifts-omkostninger.”

Den største kategori inden for cloud computing vil fortsat være software-as-a-service, lyder det fra IDC.

Dette område står for næsten to tredjedele af alle investeringer i public cloud computing.

Her står ERM-systemer (enterprise resource management) samt CRM-applikationer stærkt.

Den næststørste kategori er infrastructure-as-a-service fulgt af platform-as-a-service, hedder det.

Verdens største leverandør af public cloud-løsninger er Amazon Web Services.

Amazon og Microsoft udkæmper for tiden et stort slag om herredømmet på markedet for cloud-tjenester - både når det gælder 'dumme' løsninger til storage og intelligente løsninger med fuld udnyttelse af forskellige avancerede analyse-metoder.

Der er imidlertid grøde i markedet, hvor de to store spillere i stigende grad udfordres af selskaber som Oracle, IBM, Alibaba og Google.

Det kan du læse mere om her: Kæmpe cloud-rapport: Her er styrkerne og svaghederne ved alle cloud-leverandørerne

Læs også:

Verdens største cloud-tjeneste ændrer betalingsmodel: Nu skal du afregne per sekund - og ikke per time

AWS og Microsoft i hård duel på cloud-markedet: Sådan klarer cloud-giganterne sig netop nu

Klar besked om cloud computing: Glem alt om billige servere og storage - nu har virksomhederne fanget fidusen

Det rumler på cloud-markedet: Pludselig er Google i gang med at udfordre Amazon og Microsoft

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Jura | København Ø

Compliance Day 2025

Få de nyeste indsigter fra eksperter om, hvordan du navigerer i et komplekst compliance-landskab, når vi samler viden om alt fra NIS2, AI Act, CRA, DORA til GDPR og SCHREMS2.

Sikkerhed | Klampenborg

Digitaliseringen skaber muligheder – og sårbarheder. Beredskab er løsningen.

Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

Sikkerhed | Klampenborg

Årets CISO 2025

Danmarks stærkeste program om cybersikkerhed. Mød finalisterne til Årets CISO 2025, hør aktuelle oplæg og få skarpe indsigter i sikkerhed, systemer og ledelse. Tilmeld dig og bliv opdateret på it-sikkerhed i praksis.

Se alle vores events inden for it

KMD A/S

SAP Consultant

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Ingeniører til Kapacitetscenter for mindre droner

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

Jimmi Overgaard

Netip A/S

Netip A/S har pr. 1. september 2025 ansat Caroline Harkjær Bach som Business Controller ved netIP's kontor i Thisted. Hun er uddannet med en kandidat i erhvervsøkonomi med speciale i organisation, strategi og ledelse. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

Niels Bjørndal Nygaard

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. september 2025 ansat Astrid Busk Nielsen som Key Account Manager ved netIP's kontor i Odense. Hun kommer fra en stilling som Account Manager hos IT-virksomheden ED i Skødstrup. Hun er uddannet indenfor handel og marketing. Nyt job