Eksplosiv vækst i markedet for public cloud-løsninger - disse industrier vil bruge flest penge i det kommende år

Virksomhedernes investeringer i public cloud-computing vil stige eksplosivt i det kommende år, lyder det fra analysehuset IDC. Se hvilke industrier, der står til at bruge flest penge på området.

Artikel top billede

Cloud computing har i de senere år haft god vind i sejlene. Og udviklingen vil fortsætte for fuld kraft i det kommende år, lyder det fra analysehuset IDC.

Virksomhedernes investeringer i public cloud-computing står nemlig til at vokse med 23,2 procent i 2018 i forhold til 2017.

I alt ventes det globalt at blive investeret 160 milliarder dollar - 972 milliarder kroner - i cloud computing i 2018, hedder det.

Vækstkurverne peger også i de kommende år i vejret. For ifølge IDC vil markedet vokse med 21,9 procent hvert år indt til 2021, hvor analysehuset forventer, at der vil blive investeret 277 milliarder dollar i cloud-løsninger.

Disse brancher vil investere mest

Der er stor forskel på de forskellige industriers forventede investeringer i cloud computing.
I spidsen finder vi fremstillings-industrien, som er den industri, der vil investere flest penge i cloud-løsninger i det kommende år.

Dernæst kommer det, som IDC betegner som ‘professional services’ fulgt af finans-industrien.
Også detail-handelen samt proces-industrien ventes at investere solidt i cloud-tjenester.

Ifølge IDC vil vi se den største vækst i investeringerne fra services-industrien i de kommende år.
Analysehuset venter også, at tele-branchen og bank-branchen skruer voldsomt op for investeringerne.

“De industrier, der investerer mest, er også de industrier, der hurtigst har se de enorme fordele, der ligger i public cloud-tjenester,” lyder det fra IDC.

Ifølge analysehuset anvender virksomheder fra disse brancher public cloud-løsningerne til at hurtigt at ‘udvikle og launche platforms-løsninger baseret på big data, analytics og IoT, som vil fremme og optimere kunderejsen og sænke drifts-omkostninger.”

Den største kategori inden for cloud computing vil fortsat være software-as-a-service, lyder det fra IDC.

Dette område står for næsten to tredjedele af alle investeringer i public cloud computing.

Her står ERM-systemer (enterprise resource management) samt CRM-applikationer stærkt.

Den næststørste kategori er infrastructure-as-a-service fulgt af platform-as-a-service, hedder det.

Verdens største leverandør af public cloud-løsninger er Amazon Web Services.

Amazon og Microsoft udkæmper for tiden et stort slag om herredømmet på markedet for cloud-tjenester - både når det gælder 'dumme' løsninger til storage og intelligente løsninger med fuld udnyttelse af forskellige avancerede analyse-metoder.

Der er imidlertid grøde i markedet, hvor de to store spillere i stigende grad udfordres af selskaber som Oracle, IBM, Alibaba og Google.

Det kan du læse mere om her: Kæmpe cloud-rapport: Her er styrkerne og svaghederne ved alle cloud-leverandørerne

Læs også:

Verdens største cloud-tjeneste ændrer betalingsmodel: Nu skal du afregne per sekund - og ikke per time

AWS og Microsoft i hård duel på cloud-markedet: Sådan klarer cloud-giganterne sig netop nu

Klar besked om cloud computing: Glem alt om billige servere og storage - nu har virksomhederne fanget fidusen

Det rumler på cloud-markedet: Pludselig er Google i gang med at udfordre Amazon og Microsoft

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Sikkerhed | Klampenborg

    CISO Challenges 2026 - København

    Computerworld stiller skarpt på, hvordan du som CISO eller sikkerhedsansvarlig, kan leve op til alle krav om sikkerhed og risikostyring, gennem dialog og erfaringsudveksling. Gennem både korte oplæg og rundbordsdiskussioner, vil du blive klædt på...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job