Eksplosiv vækst i markedet for public cloud-løsninger - disse industrier vil bruge flest penge i det kommende år

Virksomhedernes investeringer i public cloud-computing vil stige eksplosivt i det kommende år, lyder det fra analysehuset IDC. Se hvilke industrier, der står til at bruge flest penge på området.

Artikel top billede

Cloud computing har i de senere år haft god vind i sejlene. Og udviklingen vil fortsætte for fuld kraft i det kommende år, lyder det fra analysehuset IDC.

Virksomhedernes investeringer i public cloud-computing står nemlig til at vokse med 23,2 procent i 2018 i forhold til 2017.

I alt ventes det globalt at blive investeret 160 milliarder dollar - 972 milliarder kroner - i cloud computing i 2018, hedder det.

Vækstkurverne peger også i de kommende år i vejret. For ifølge IDC vil markedet vokse med 21,9 procent hvert år indt til 2021, hvor analysehuset forventer, at der vil blive investeret 277 milliarder dollar i cloud-løsninger.

Disse brancher vil investere mest

Der er stor forskel på de forskellige industriers forventede investeringer i cloud computing.
I spidsen finder vi fremstillings-industrien, som er den industri, der vil investere flest penge i cloud-løsninger i det kommende år.

Dernæst kommer det, som IDC betegner som ‘professional services’ fulgt af finans-industrien.
Også detail-handelen samt proces-industrien ventes at investere solidt i cloud-tjenester.

Ifølge IDC vil vi se den største vækst i investeringerne fra services-industrien i de kommende år.
Analysehuset venter også, at tele-branchen og bank-branchen skruer voldsomt op for investeringerne.

“De industrier, der investerer mest, er også de industrier, der hurtigst har se de enorme fordele, der ligger i public cloud-tjenester,” lyder det fra IDC.

Ifølge analysehuset anvender virksomheder fra disse brancher public cloud-løsningerne til at hurtigt at ‘udvikle og launche platforms-løsninger baseret på big data, analytics og IoT, som vil fremme og optimere kunderejsen og sænke drifts-omkostninger.”

Den største kategori inden for cloud computing vil fortsat være software-as-a-service, lyder det fra IDC.

Dette område står for næsten to tredjedele af alle investeringer i public cloud computing.

Her står ERM-systemer (enterprise resource management) samt CRM-applikationer stærkt.

Den næststørste kategori er infrastructure-as-a-service fulgt af platform-as-a-service, hedder det.

Verdens største leverandør af public cloud-løsninger er Amazon Web Services.

Amazon og Microsoft udkæmper for tiden et stort slag om herredømmet på markedet for cloud-tjenester - både når det gælder 'dumme' løsninger til storage og intelligente løsninger med fuld udnyttelse af forskellige avancerede analyse-metoder.

Der er imidlertid grøde i markedet, hvor de to store spillere i stigende grad udfordres af selskaber som Oracle, IBM, Alibaba og Google.

Det kan du læse mere om her: Kæmpe cloud-rapport: Her er styrkerne og svaghederne ved alle cloud-leverandørerne

Læs også:

Verdens største cloud-tjeneste ændrer betalingsmodel: Nu skal du afregne per sekund - og ikke per time

AWS og Microsoft i hård duel på cloud-markedet: Sådan klarer cloud-giganterne sig netop nu

Klar besked om cloud computing: Glem alt om billige servere og storage - nu har virksomhederne fanget fidusen

Det rumler på cloud-markedet: Pludselig er Google i gang med at udfordre Amazon og Microsoft

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Charlottenlund

    Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

    Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S