Kæmpe cloud-rapport: Her er styrkerne og svaghederne ved alle cloud-leverandørerne

Gartner er klar med ny, stor cloud-rapport, hvor især tre cloud-leverandører spiller med musklerne på markedet.

Artikel top billede

(Foto: Vladimir_Timofeev / Vladimir_Timofeev)

Amazon Web Services og Microsoft har en solid føring på det globale cloud-marked - og de to it-giganter er markedslederne i øjeblikket med Amazon som den førende virksomhed.

Sådan lyder vurderingen i Gartners nye magic quadrant inden for cloud infrastructure as a service, der netop er udkommet.

Her er AWS og Microsoft de eneste selskaber, der befinder sig i feltet med 'leaders'.

Gartner har ikke markeret nogen selskaber som 'challengers'. Til gengæld er der rigtig mange ‘niche players' - eksempelvis Interoute, Fujitsu og Rackspace.

Google haler ind 

Også i feltet 'visionaries' er der nogle spillere, som AWS og Microsoft nok bør holde godt øje med.

Det drejer sig om Oracle, IBM, Alibaba og Google.

Netop Google, der er placeret som den førende spiller i dette felt - og er på vej op i feltet med markedsledere - har i de senere år satset massivt på at opbygge og styrke sin cloudforretning.

Læs mere om det her: Det rumler på cloud-markedet: Pludselig er Google i gang med at udfordre Amazon og Microsoft

Både Google og de andre visionære spillere har dog et godt stykke arbejde foran sig, hvis de for alvor skal kunne lægge arm med AWS og Microsoft, hvad angår markedsandele.

Derfor er AWS og Microsoft i spidsen

Om Microsofts styrker skriver Gartner:

"Azure er allerede en meget funktionsdygtig og bred platform, og Microsoft fortsætter med at accelerere med nye funktioner."

"Microsoft udnytter sin enorme salgs-rækkevidde og -evne til at bundle Azure med andre Microsoft-produkter og services for at få en endnu større udbredelse."

Læs også: Efter afsløring af Googles datacenter-grund i Danmark: Så meget investerer it-giganten i nye datacentre

Selv Microsoft må dog bøje sig i støvet for Amazon Web Services' dominans på markedet for cloud infrastructure as a service. Således skriver Gartner ganske utvetydigt i rapporten:

"AWS forbliver den dominerende markedsleder, ikke bare inden for IaaS, men også integreret IaaS+PaaS med en omsætning ved udgangen af 2016 på mere end 14 milliarder dollars (omkring 93 milliarder kroner, red.)"

Du kan læse om alle cloud-leverandørerne og om deres styrker og svagheder i den fulde rapport fra Gartner, som du finder her.

Læs også:

Det rumler på cloud-markedet: Pludselig er Google i gang med at udfordre Amazon og Microsoft

Dugfriske tal fra det boomende cloud-marked: Disse cloud-services bruger vi flest penge på

Cloud-markedet boomer: Slut med overvejelser for og imod cloud - nu sker det store ryk ud i skyen

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra IBM

    Digital suverænitet: De her spørgsmål skal du stille

    Sådan sikrer din virksomhed kontrollen over data, arkitektur, processer og AI i en stadig mere omskiftelig verden.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

    Christian Homann

    Netip A/S

    Forte Advice har pr. 5. januar 2026 ansat Claes Frederiksen som Commercial Director. Claes skal især beskæftige sig med at løfte den kommercielle modenhed i teknologiprojekter og sikre, at teknologi bliver brugt som strategisk løftestang. Claes kommer fra en stilling som Senior Client Partnership Director, Nordics hos Valtech. Claes har tidligere beskæftiget sig med teknologivalg og platformstrategi til teknologidrevet forretningsudvikling og marketing initiativer. Nyt job

    Claes Frederiksen

    Forte Advice

    Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

    Morten Plannthin Lund

    Industriens Pension

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job