IT-Branchen: ‘Teknologiforståelse’ er et rigtigt dårligt navn til skole-fag - har du bud på et godt navn?

Kan man dog ikke kalde folkeskolens nye digitale fag noget andet end ‘teknologi-forståelse?’ sukker IT-Branchen. Kan du hjælpe?

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Indførelse af ‘teknologiforståelse’ på alle trin i folkeskolen inden for de kommende år, er den helt rigtige vej at gå. Men navnet er elendigt, mener IT-Branchen.

“Bare det havde et navn, der signalerer, at indholdet af faget handler om digital innovation og kreativitet og ikker bare om at forstå teknologi,” sukker Mette Lundberg, politisk direktør i IT-Branchen.

Læs også: Regeringen vil gøre it-undervisning obligatorisk i folkeskolen: "Planen er, at alle danske børn skal lære at kode," siger undervisningsministeren

IT-Branchen mener, at børn og unge ikke tænder ret meget på at forstå teknologi. Og den frygter, at navnet alene kan være med til at skabe skepsis over for emnet.

“Navnet signalerer, at det er lidt som at læse en brugsanvisning, og det er der jo ingen, der synes er særligt sjovt. Børn tænder på at kunne skabe noget og være med til at forme fremtiden,” siger Mette Lundberg.

IT-Branchen foreslår, at et kommende fag derfor får et andet navn.

“Bud kunne være ‘digital innovation’ eller ‘digital kreativitet’ Det vigtige er, at det signalerer, at faget er innovativt og kreativt,” siger Mette Lundberg.

Hvad mener du, at folkeskolens kommende teknologi-fag skal hedde? Giv dit bud med i debatfeltet herunder.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Kommando

    Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

    Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S