Dell overvejer at sælge hele butikken: Børsnotering kan være på vej

Dell Technologies er gået i tænkeboks for at overveje selskabets ‘strategiske muligheder’ for at nedbringe tårnhøj gæld. En børsnotering kan være på vej.

Artikel top billede

Under fem år efter, at Dell Technologies blev afnoteret fra børsen og tilbagekøbt af stifter Michael Dell, overvejer selskabet igen et salg i form af en børsnotering.

Michael Dell er ifølge flere amerikanske medier gået i tænkeboks for at overveje selskabets ‘strategiske muligheder,’ som det hedder.

Det sker i bestræbelserne på at øge selskabets omsætning og kapitalgrundlag, som skal bane vejen for yderligere vækst.

Dell Technologies bestyrelse skal mødes senere på måneden. Her står punktet højt på dagsordenen.

Ifølge unavngivne kilder er det dog også muligt, at Dell-bestyrelsen vælger at lægge muligheden for en børsnotering i skuffen.

Købt tilbage

Dell har tidligere været børsnoteret i en årrække.

Men selskabets stifter og topchef, Michael Dell, besluttede i 2013 at købe hele butikken tilbage på egne hænder sammen med kapitalfonden Silver Lake Management.

Michael Dell mente, at de processer og regnskabsmæsige afrapporteringskrav, der følger med en børsnotering, bremsede for selskabets manøvre-dygtighed.

Det kan du læse mere om her: Derfor er Dell tvunget til at sælge sig selv.

Senere købte Dell storage-kæmpen EMC. Med i købet fulgte EMC’s hovedandel af softwareselskabet VMware.

Og med VMware fulgte en stor gæld.

Det er ikke mindst denne gæld, som en børsnotering eller et salg kunne skaffe kapital til at få nedbragt, hedder det.

Dell Technologies skylder i øjeblikket omkring 46 milliarder dollar - 276 milliarder kroner - væk. Heraf forfalder en stor del i år eller til næste år.

Ifølge Bloomberg er en anden løsning at overtage også den resterende del af VMware, hvis aktiekurs er steget 60 procent i det seneste år.

Læs også: Verdens største it-firma på plads: EMC er nu smedet sammen med Dell i gigantfusion.

Læses lige nu

    Annonce

    Capgemini Danmark A/S

    AI Data Architect

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Senior Business Architect

    Københavnsområdet

    DHI A/S

    Software Developer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S