Utilfredse TDC-aktionærer presser bestyrelsesformand: “Drop opkøbet af MTG og sælg TDC i stedet”

TDC’s aktionærer tror ikke på TDC’s planer om et opkøb af MTG. I stedet vil man have TDC solgt.

Artikel top billede

(Foto: Uffe WengFotojournalist Uffe WengPhotojournalist Uffe Wengwww.uffeweng.dkGunløgsgade 33, 2. tv.2300 København S.Danmark / Uffe Weng)

TDC’s aktionærer presser i disse dage TDC’s bestyrelsesformand, Pierre Danon.

Aktionærerne er ikke enige i TDC’s planer om at opkøbe MTG Nordic, selskabet bag blandt andet TV 3, og på den måde blive en gigantisk spiller både på infrastruktur og underholdnings-produktion.

Det skriver Børsen.

"Vi tror ikke på, at den forestående fusion med Modern Times Group (MTG, red. ) er den bedste vej til at maksimere værdien for TDC’s aktionærer," skriver Tawhid Ali og Andrew Birse, europæiske aktieporteføljechefer for Alliance Bernstein, i en mail til Børsen.

Den samme tone kommer fra Maj Invest, der forvalter TDC-aktier for en række store danske pensionsselskaber. Her kalder man forslaget om at købe MTG Nordic “fugle på taget.”

Læs også: Ballet om TDC er åbnet: Hvem ender med at kontrollere det danske selskab?

Med et potentielt opkøb af MTG Nordic, kan han holde et konsortium af bejlere bestående af PFA, ATP og PKA samt Macquarie væk.

Det er dog netop det konsortium, som flere af aktionærerne mener, TDC skal tage kontakt til igen. Ifølge Børsen lød det første bud fra PFA, ATP, PHA samt Macquarie på 38 milliarder kroner, hvilket blev afvist blankt af TDC’s bestyrelse.

"Vi vil da bestemt opfordre TDC’s bestyrelse til at se på tilbuddet fra konsortiet igen. Og tage en dialog med dem," siger Keld Frederiksen, chef for danske aktier hos Maj Invest til Børsen.

Læs også: Pensionskasser forsøger at købe TDC for 38 milliarder kroner - men TDC siger blankt nej

Læs også: TDC fusionerer med MTG's nordiske forretning i milliardhandel: TV3-ejere overtager 28 procent af TDC

Læses lige nu

    Green Power Denmark

    It-chef med udviklingsfokus

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-supporter til Lokal IT i Slagelse

    Region Sjælland

    Quadsat ApS

    Robotics Engineer

    Fyn

    Navnenyt fra it-Danmark

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job