Utilfredse TDC-aktionærer presser bestyrelsesformand: “Drop opkøbet af MTG og sælg TDC i stedet”

TDC’s aktionærer tror ikke på TDC’s planer om et opkøb af MTG. I stedet vil man have TDC solgt.

Artikel top billede

(Foto: Uffe WengFotojournalist Uffe WengPhotojournalist Uffe Wengwww.uffeweng.dkGunløgsgade 33, 2. tv.2300 København S.Danmark / Uffe Weng)

TDC’s aktionærer presser i disse dage TDC’s bestyrelsesformand, Pierre Danon.

Aktionærerne er ikke enige i TDC’s planer om at opkøbe MTG Nordic, selskabet bag blandt andet TV 3, og på den måde blive en gigantisk spiller både på infrastruktur og underholdnings-produktion.

Det skriver Børsen.

"Vi tror ikke på, at den forestående fusion med Modern Times Group (MTG, red. ) er den bedste vej til at maksimere værdien for TDC’s aktionærer," skriver Tawhid Ali og Andrew Birse, europæiske aktieporteføljechefer for Alliance Bernstein, i en mail til Børsen.

Den samme tone kommer fra Maj Invest, der forvalter TDC-aktier for en række store danske pensionsselskaber. Her kalder man forslaget om at købe MTG Nordic “fugle på taget.”

Læs også: Ballet om TDC er åbnet: Hvem ender med at kontrollere det danske selskab?

Med et potentielt opkøb af MTG Nordic, kan han holde et konsortium af bejlere bestående af PFA, ATP og PKA samt Macquarie væk.

Det er dog netop det konsortium, som flere af aktionærerne mener, TDC skal tage kontakt til igen. Ifølge Børsen lød det første bud fra PFA, ATP, PHA samt Macquarie på 38 milliarder kroner, hvilket blev afvist blankt af TDC’s bestyrelse.

"Vi vil da bestemt opfordre TDC’s bestyrelse til at se på tilbuddet fra konsortiet igen. Og tage en dialog med dem," siger Keld Frederiksen, chef for danske aktier hos Maj Invest til Børsen.

Læs også: Pensionskasser forsøger at købe TDC for 38 milliarder kroner - men TDC siger blankt nej

Læs også: TDC fusionerer med MTG's nordiske forretning i milliardhandel: TV3-ejere overtager 28 procent af TDC

Økonomistyrelsen

Product Owner til fællesstatslig it-løsning

Københavnsområdet

BEC Financial Technologies

Business analyst (Senior)- Scoutz

Københavnsområdet

Ennova A/S

Senior Platform Engineer

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job
Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job