Utilfredse TDC-aktionærer presser bestyrelsesformand: “Drop opkøbet af MTG og sælg TDC i stedet”

TDC’s aktionærer tror ikke på TDC’s planer om et opkøb af MTG. I stedet vil man have TDC solgt.

Artikel top billede

(Foto: Uffe WengFotojournalist Uffe WengPhotojournalist Uffe Wengwww.uffeweng.dkGunløgsgade 33, 2. tv.2300 København S.Danmark / Uffe Weng)

TDC’s aktionærer presser i disse dage TDC’s bestyrelsesformand, Pierre Danon.

Aktionærerne er ikke enige i TDC’s planer om at opkøbe MTG Nordic, selskabet bag blandt andet TV 3, og på den måde blive en gigantisk spiller både på infrastruktur og underholdnings-produktion.

Det skriver Børsen.

"Vi tror ikke på, at den forestående fusion med Modern Times Group (MTG, red. ) er den bedste vej til at maksimere værdien for TDC’s aktionærer," skriver Tawhid Ali og Andrew Birse, europæiske aktieporteføljechefer for Alliance Bernstein, i en mail til Børsen.

Den samme tone kommer fra Maj Invest, der forvalter TDC-aktier for en række store danske pensionsselskaber. Her kalder man forslaget om at købe MTG Nordic “fugle på taget.”

Læs også: Ballet om TDC er åbnet: Hvem ender med at kontrollere det danske selskab?

Med et potentielt opkøb af MTG Nordic, kan han holde et konsortium af bejlere bestående af PFA, ATP og PKA samt Macquarie væk.

Det er dog netop det konsortium, som flere af aktionærerne mener, TDC skal tage kontakt til igen. Ifølge Børsen lød det første bud fra PFA, ATP, PHA samt Macquarie på 38 milliarder kroner, hvilket blev afvist blankt af TDC’s bestyrelse.

"Vi vil da bestemt opfordre TDC’s bestyrelse til at se på tilbuddet fra konsortiet igen. Og tage en dialog med dem," siger Keld Frederiksen, chef for danske aktier hos Maj Invest til Børsen.

Læs også: Pensionskasser forsøger at købe TDC for 38 milliarder kroner - men TDC siger blankt nej

Læs også: TDC fusionerer med MTG's nordiske forretning i milliardhandel: TV3-ejere overtager 28 procent af TDC

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos