Utilfredse TDC-aktionærer presser bestyrelsesformand: “Drop opkøbet af MTG og sælg TDC i stedet”

TDC’s aktionærer tror ikke på TDC’s planer om et opkøb af MTG. I stedet vil man have TDC solgt.

Artikel top billede

(Foto: Uffe WengFotojournalist Uffe WengPhotojournalist Uffe Wengwww.uffeweng.dkGunløgsgade 33, 2. tv.2300 København S.Danmark / Uffe Weng)

TDC’s aktionærer presser i disse dage TDC’s bestyrelsesformand, Pierre Danon.

Aktionærerne er ikke enige i TDC’s planer om at opkøbe MTG Nordic, selskabet bag blandt andet TV 3, og på den måde blive en gigantisk spiller både på infrastruktur og underholdnings-produktion.

Det skriver Børsen.

"Vi tror ikke på, at den forestående fusion med Modern Times Group (MTG, red. ) er den bedste vej til at maksimere værdien for TDC’s aktionærer," skriver Tawhid Ali og Andrew Birse, europæiske aktieporteføljechefer for Alliance Bernstein, i en mail til Børsen.

Den samme tone kommer fra Maj Invest, der forvalter TDC-aktier for en række store danske pensionsselskaber. Her kalder man forslaget om at købe MTG Nordic “fugle på taget.”

Læs også: Ballet om TDC er åbnet: Hvem ender med at kontrollere det danske selskab?

Med et potentielt opkøb af MTG Nordic, kan han holde et konsortium af bejlere bestående af PFA, ATP og PKA samt Macquarie væk.

Det er dog netop det konsortium, som flere af aktionærerne mener, TDC skal tage kontakt til igen. Ifølge Børsen lød det første bud fra PFA, ATP, PHA samt Macquarie på 38 milliarder kroner, hvilket blev afvist blankt af TDC’s bestyrelse.

"Vi vil da bestemt opfordre TDC’s bestyrelse til at se på tilbuddet fra konsortiet igen. Og tage en dialog med dem," siger Keld Frederiksen, chef for danske aktier hos Maj Invest til Børsen.

Læs også: Pensionskasser forsøger at købe TDC for 38 milliarder kroner - men TDC siger blankt nej

Læs også: TDC fusionerer med MTG's nordiske forretning i milliardhandel: TV3-ejere overtager 28 procent af TDC

Læses lige nu

    Annonce

    KMD A/S

    Senior Software Architect

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Specialister til Netværksoperations til Forsvarets nye Digitale Backbone

    Midtjylland

    Gyldendal A/S

    Erfaren udvikler med AI-fokus

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Jura | København

    Compliance Day 2026

    Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Hele Danmark øver

    Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S