Offentlige hjemmesider i USA, Storbritannien og Sverige kapret til crypto-mining

Universitetet i Lund i Sverige er blot en af 4200 institutioner, der søndag fik deres hjemmesider inficeret med skadelig kode, der kan bruges til hemmelig mining af kryptovalutaer.

Artikel top billede

Tusindvis af hjemmeside blev søndag inficeret med skadelige kode, der kan bruges til at få webbrowsere til at mine krypto-valutaer uden at brugeren ved det.

Blandt de ramte sider er adskillige statslige hjemmesider i Storbritannien og USA ligesom universitet i den svenske by Lund også er ramt

Det skriver it-mediet The Register.

4200 sider ramt

Ifølge The Register blev i alt 4200 sider inficeret af malwaren, der er en skadelig udgave af et værktøj, der er kendt under navnet Browsealoud.

Angrebet er ifølge nyhedsbureauet Reuters led i en bølge af cyber-angreb, der får inficerede computer til at mine krypto-valutaer for hackere. En bølge der er taget til efter, at kryoptovalutaer er steget i popularitet.

Læs også: 
Valutaspekulanter rydder grafikkort-lagrene hos ProShop igen og igen: "Det er helt vanvittigt for tiden"

Bitcoin-netværket bruger snart mere strøm end hele Danmark

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Identity & Access Management er blevet rygraden i digital sikkerhed

    Denne side indeholder artikler med forskellige perspektiver på Identity & Access Management i private og offentlige organisationer. Artiklerne behandler aktuelle IAM-emner og leveres af producenter, rådgivere og implementeringspartnere.

    KMD A/S

    Senior Solution Architect

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Bliv IT-supporter i PET's IT Servicedesk

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job