Dansk fjernvarme-firma blev lagt ned af ransomware, men nægtede at betale: "Vi vil ikke spille det spil"

En dansk virksomhed der producerer fjernvarmesystemer blev lagt ned af ransomware i sidste måned, men virksomheden afviste at betale bagmændene. Denne type angreb koster i gennemsnit danske virksomheder 900.000 kroner.

Artikel top billede

Det danske fjernevarme-firma Isoplus Fjernvarmeteknik blev i sidste måned lammet af ransomware-angreb, skriver it-mediet Version2.

Selskabet, der producerer og leverer fjernevarmesystemer, blev låst ude af sine mailsystemer og regnskabssystemer og herefter afkrævet en løsesum på knap 30.000.

Selskabet nægtede dog at betale og anmeldte hackerne til politiet, og Version2 fortæller, at selskabet først nu, flere uger senere, har fået genetableret sine systemer.

"Vi har ikke overblik over, hvor meget det her vil koste. Det er ikke småpenge, men vi vil ikke betale de penge. Vi vil ikke spille det spil. Og vi håber, at det, at vi går ud og fortæller vores historie, betyder, at andre kan lære af det, og det derfor bliver sværere at hacke virksomheder i fremtiden," siger salgsdirektør hos Isoplus Bo Olsen til branchemediet Metal Supply.

Læs også: Så meget koster cyberangreb i gennemsnit danske virksomheder hvert eneste år

Koster i gennemsnit 900.000 kroner

En rapport fra konsulenthuset PwC har tidligere vist, at it-kriminalitet i gennemsnit koster en dansk virksomhed 900.000 kroner om året.

Rapporten viser desuden, at ransomware i 2017 var den mest udbredte type cyberangreb i danske virksomheder.

Den danske virksomhed der har været hårdest ramt af ransomware er formentlige A.P. Møller-Mærsk, der sidste år blev udsat for et ransomware-angreb, som kostede virksomheden op mod to milliarder kroner.

Læs også: Nyt regnskab slår fast: Cyberangreb har kostet Mærsk næsten to milliarder kroner

Læses lige nu

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job