Investorer pumper 100 millioner kroner i danske Templafy - går efter 40-dobling af brugerbasen på et par år

To udenlandske investorer pumper 100 millioner kroner ind i det danske it-selskab Templafy. Pengene skal bruges på international ekspansion.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Det danske it-selskab Templafy henter 100 millioner kroner i kapital fra to udenlandske investorer, meddeler selskabet.

Kapitalen kommer fra amerikanske Insight Venture Partners og britiske Dawn Capital.

De skal anvendes til at sætte skub i Templafys internationale ekspansion, efter selskabet har haft meget kraftige vækstrater i det seneste års tid.

Templafy har i dag 45 medarbejdere, men forventer, at have mindst 100 ansatte ved årets udgang.

Templafy udvikler forskellige skabeloner og template-løsninger til virksomheder, som kan anvendes til dokumenter, præsentationer og lignende.

Selskabet har i dag omkring 560.000 brugere fordelt på 200 kunder verden over. Ambitionen er at nå op på 20 millioner brugere i 2020 - altså en 40-dobling på blot et par år.

“Sidste år voksede vi med 160 procent. Vi ønsker at vokse yderligere og tage markedsandele. Her gælder det om hurtigst muligt at have penge nok til markedsføring og salg over hele verden, så kunderne vælger os, fordi vi var der først og har det bedste produkt,” siger selskabets administrerende direktør, Jesper Theill Eriksen, til Business.

Templafy udspringer af selskabet SkabelonDesign.

Du kan læse om medstifter Christian Lunds aha-oplevelse med skabelon-udvikling her: "En dag så vi pludselig lyset: Vi opdagede, at meget af vores småkode blev genbrugt igen og igen"

Læs også:

Microsoft: Gigant-marked venter for brugerne: Byg og sælg din egen app direkte via Office

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job