Investorer pumper 100 millioner kroner i danske Templafy - går efter 40-dobling af brugerbasen på et par år

To udenlandske investorer pumper 100 millioner kroner ind i det danske it-selskab Templafy. Pengene skal bruges på international ekspansion.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Det danske it-selskab Templafy henter 100 millioner kroner i kapital fra to udenlandske investorer, meddeler selskabet.

Kapitalen kommer fra amerikanske Insight Venture Partners og britiske Dawn Capital.

De skal anvendes til at sætte skub i Templafys internationale ekspansion, efter selskabet har haft meget kraftige vækstrater i det seneste års tid.

Templafy har i dag 45 medarbejdere, men forventer, at have mindst 100 ansatte ved årets udgang.

Templafy udvikler forskellige skabeloner og template-løsninger til virksomheder, som kan anvendes til dokumenter, præsentationer og lignende.

Selskabet har i dag omkring 560.000 brugere fordelt på 200 kunder verden over. Ambitionen er at nå op på 20 millioner brugere i 2020 - altså en 40-dobling på blot et par år.

“Sidste år voksede vi med 160 procent. Vi ønsker at vokse yderligere og tage markedsandele. Her gælder det om hurtigst muligt at have penge nok til markedsføring og salg over hele verden, så kunderne vælger os, fordi vi var der først og har det bedste produkt,” siger selskabets administrerende direktør, Jesper Theill Eriksen, til Business.

Templafy udspringer af selskabet SkabelonDesign.

Du kan læse om medstifter Christian Lunds aha-oplevelse med skabelon-udvikling her: "En dag så vi pludselig lyset: Vi opdagede, at meget af vores småkode blev genbrugt igen og igen"

Læs også:

Microsoft: Gigant-marked venter for brugerne: Byg og sælg din egen app direkte via Office

Event: Computerworld Summit 2026 - København

Digital transformation | København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

28. april 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

Kirsten Skriver

Renewtech ApS

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S