Investorer pumper 100 millioner kroner i danske Templafy - går efter 40-dobling af brugerbasen på et par år

To udenlandske investorer pumper 100 millioner kroner ind i det danske it-selskab Templafy. Pengene skal bruges på international ekspansion.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Det danske it-selskab Templafy henter 100 millioner kroner i kapital fra to udenlandske investorer, meddeler selskabet.

Kapitalen kommer fra amerikanske Insight Venture Partners og britiske Dawn Capital.

De skal anvendes til at sætte skub i Templafys internationale ekspansion, efter selskabet har haft meget kraftige vækstrater i det seneste års tid.

Templafy har i dag 45 medarbejdere, men forventer, at have mindst 100 ansatte ved årets udgang.

Templafy udvikler forskellige skabeloner og template-løsninger til virksomheder, som kan anvendes til dokumenter, præsentationer og lignende.

Selskabet har i dag omkring 560.000 brugere fordelt på 200 kunder verden over. Ambitionen er at nå op på 20 millioner brugere i 2020 - altså en 40-dobling på blot et par år.

“Sidste år voksede vi med 160 procent. Vi ønsker at vokse yderligere og tage markedsandele. Her gælder det om hurtigst muligt at have penge nok til markedsføring og salg over hele verden, så kunderne vælger os, fordi vi var der først og har det bedste produkt,” siger selskabets administrerende direktør, Jesper Theill Eriksen, til Business.

Templafy udspringer af selskabet SkabelonDesign.

Du kan læse om medstifter Christian Lunds aha-oplevelse med skabelon-udvikling her: "En dag så vi pludselig lyset: Vi opdagede, at meget af vores småkode blev genbrugt igen og igen"

Læs også:

Microsoft: Gigant-marked venter for brugerne: Byg og sælg din egen app direkte via Office

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

29. april 2027 | Gratis deltagelse

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

Sarah Strøyer Hove

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S