Alvorlige anklager om valget af Sundhedsplatformen: Nu blander politikere sig i sagen

Sundhedsplatformen vandt udbuddet i Region Hovedstaden og Region Sjælland, selvom tilbuddet var 200 millioner kroner dyrere end konkurrenternes. Der blev "stillet på vægten". Sådan lyder kritikken fra en af de andre leverandører. Nu vil politikerne til bunds i sagen.

Artikel top billede

Det gik ikke ordentlig for sig, da de østdanske regioner valgte Sundhedsplatformen som EPJ-løsning. Sådan lyder kritikken i en række artikler i Politiken, der har haft adgang til dokumenter i sagen. 

Avisens gennemgang af sagen viser, at valget af amerikanske Epic og deres danske partner NNIT skete, selvom tilbuddet var 200 millioner kroner dyrere end konkurrenterne Cerner og IBMs tilbud.

I følge Politiken blev der efterfølgende klaget fra Cerners side over, at der i løbet af udbudsprocessen blev ændret i udbudsbetingelserne, så prisen kom til at spille en mindre rolle.

Derudover skulle Epic og NNIT have haft en uberettiget konkurrencefordel, fordi Jan Kold, der i dag spiller en central rolle hos NNIT, tidligere har været it-direktør hos Region Hovedstaden.  

Læs NNITs svar på anklagerne her: NNIT om voldsomme anklager om aftalt spil: "Grundløse og udokumenterede påstande"

Nu vil politikerne ind i sagen. Forrest i flokken er regionsmedlem Martin Geertsen fra Venstre, der vil bede om en redegørelse for forløbet. 

»Måske var der før i tiden en tendens til at kigge for meget på pris og for lidt på funktionalitet ved offentlige indkøb. Men man kan mildt sagt diskutere, om Sundhedsplatformen har virket godt nok i forhold til prisen«, siger Martin Geertsen til Politiken.

Læs mere om Sundhedsplatformen her: Region Hovedstaden (gen)ansætter lægesekretærer efter Sundhedsplatformen: Lægerne bruger for meget tid ved computerne

Læses lige nu

    Capgemini Danmark A/S

    IGNITE Graduate Program 2026

    Midtjylland

    KMD A/S

    Projektleder

    Københavnsområdet

    Akademikernes A-kasse

    Data Engineer til Akademikernes A-kasse

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect