Alvorlige anklager om valget af Sundhedsplatformen: Nu blander politikere sig i sagen

Sundhedsplatformen vandt udbuddet i Region Hovedstaden og Region Sjælland, selvom tilbuddet var 200 millioner kroner dyrere end konkurrenternes. Der blev "stillet på vægten". Sådan lyder kritikken fra en af de andre leverandører. Nu vil politikerne til bunds i sagen.

Artikel top billede

Det gik ikke ordentlig for sig, da de østdanske regioner valgte Sundhedsplatformen som EPJ-løsning. Sådan lyder kritikken i en række artikler i Politiken, der har haft adgang til dokumenter i sagen. 

Avisens gennemgang af sagen viser, at valget af amerikanske Epic og deres danske partner NNIT skete, selvom tilbuddet var 200 millioner kroner dyrere end konkurrenterne Cerner og IBMs tilbud.

I følge Politiken blev der efterfølgende klaget fra Cerners side over, at der i løbet af udbudsprocessen blev ændret i udbudsbetingelserne, så prisen kom til at spille en mindre rolle.

Derudover skulle Epic og NNIT have haft en uberettiget konkurrencefordel, fordi Jan Kold, der i dag spiller en central rolle hos NNIT, tidligere har været it-direktør hos Region Hovedstaden.  

Læs NNITs svar på anklagerne her: NNIT om voldsomme anklager om aftalt spil: "Grundløse og udokumenterede påstande"

Nu vil politikerne ind i sagen. Forrest i flokken er regionsmedlem Martin Geertsen fra Venstre, der vil bede om en redegørelse for forløbet. 

»Måske var der før i tiden en tendens til at kigge for meget på pris og for lidt på funktionalitet ved offentlige indkøb. Men man kan mildt sagt diskutere, om Sundhedsplatformen har virket godt nok i forhold til prisen«, siger Martin Geertsen til Politiken.

Læs mere om Sundhedsplatformen her: Region Hovedstaden (gen)ansætter lægesekretærer efter Sundhedsplatformen: Lægerne bruger for meget tid ved computerne

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Cyber Security Festival 2026:

    Årets program sætter fokus på cybersikkerhed som samfundssikkerhed

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S