TDC varsler afskedigelser af 350 medarbejdere

TDC varsler fyringer af op mod 350 medarbejdere inden årets udgang.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

TDC varsler fyringer af op mod 350 medarbejdere inden for fagforbundet Dansk Metals område - det vil sige primært forskellige former for teknisk personale.

Dansk Metal og TDC mødtes 30. januar for at forhandle vilkårene, fremgår det af dette notat fra mødet.

Her fremgår det, at TDC vil reducere medarbejderstaben med de 350 mand som følge af en række effektiviseringer, reorganiseringer og forbedringer - blandt automatisering og digitalisering - der har ført til færre fejl, der skal udbedres af mandskab.

‘Årsagen til de forventede personalereduktioner er blandt andet færre fejl, effektiviseringer af arbejdsgange herunder indførelse af ny teknologo/digitalisering, reorganiseringer med effektiveringsmuligheder, relevante fravalg og fokusering,” lyder det fra TDC og Dansk Metal i notatet.

Løbende over året

Afskedigelserne vil ske løbende over hele året.

“Inden for de områder, hvor der er overtallighed, og hvor der skal foretages et valg mellem flere medarbbejdere, vil udvælgelsen ske ud fra en konkret saglig vurdering, hvor geografi, kvalifikatione og uddannelse vurderes,” lyder det fra TDC.

Det fremgår imidlertid også, at antallet kan blive mindre end de 350 ansatte, da TDC vil forsøge at genbesætte ledige stillinger internt, ligesom selskabet vil ‘understøtte intern mobilitet.’

Samtidig går udviklingen i fuld fart væk fra det teknisk og mandskabsmæssigt mere krævende fastnet og over til mobilnet.

Dansk Metal mener, at TDC fremfor at afskedige medarbejdere bør ‘etablere attraktive fratrædelsesvilkår samt hjemtage en lang række af de opgaver, som i dag er outsourcet til andre virksomheder i Danmark.’

TDC er for tiden for alvor i vælten. Selskabet er efter en flerårig turnaround ved at blive opkøbt af en række pensionskasser og den australske kapitalfond Macquarie, der fornylig lagde et tilbud på bordet, som bremsede TDC's egen plan om at fusionere med TV3-ejeren MTG.

Det kan du læse mere om her: Her er pensionskassernes plan med at købe TDC: Står klar til at investere massivt i mobil- og bredbånd

TDC har over de seneste 10-15 år solgt mange forretninger og afdelinger fra.

Samtidig har fyringsrunder været en fast del af TDC-ledelsens repertoire. Resultatet er, at tusindvis af stillinger er forsvundet fra TDC - det har vi tidligere skrevet om her: Tusindvis af job forsvundet fra TDC.

Læs også:

Derfor er kriseramte TDC tvunget til masseudsalg og fyringer: Hårde tider venter forude.

Stor fyringsrunde i TDC: Telegiganten fyrer og nedlægger masser af stillinger.

Læses lige nu

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    KMD A/S

    DevOps Engineer

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job
    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job
    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Sarah Birkegaard Elkjær som Marketing Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med at styrke marketingsteamets evne til at planlægge, drive og følge op på leadgenererende aktiviteter. Nyt job

    Sarah Birkegaard Elkjær

    Norriq Danmark A/S