Martin Thorborg-selskabet Dinero lander første overskud nogensinde: "Det er en milepæl," siger Thorborg

Martin Thorborg-selskabet Dinero lander sit første overskud nogensinde.

Artikel top billede

Det cloud-baserede regnskabsprogram Dinero er ved at få godt fat i markedet.

Selskabet, der er stiftet af den kendte it-rigmand Martin Thorborg, landede i 2017 for første gang nogensinde sorte tal på bundlinien.

Selskabet kom nemlig ud af 2017 med et overskud før skat på 8,9 millioner kroner - en væsentlig forbedring i forhold til 2016, hvor Dinero fik et underskud på en million kroner.

“Det er en milepæl, som markerer, hvor langt vi er nået som virksomhed. Vi laver et flot overskud på trods af, at mere end halvdelen af de små virksomheder, der bruger Dinero, intet betaler,” lyder det fra Martin Thorborg.

Ifølge selskabet er antallet af betalende kunder imidlertid steget ganske pænt. Dinero har nu 19.000 betalende kunder og cirka det samme antal gratister.

Dinero blev i 2016 solgt til norske Visma, der på dette tidspunkt i den grad var på opkøbstogt i Danmark. I samme periode købte Visma også e-conomic og Bluegarden.

Det kan du læse mere om her: Visma-direktør garanterer fortsat gratis ydelser: Derfor køber vi Thorborg-firmaet Dinero

Martin Thorborg meddeler, at Dinero har ‘en masse spændende projekter’ på vej, som ‘kommer til at gøre livet som iværksætter nemmere og sjovere.’

Blandt andet vil Dinero investere i udviklingen af Dinero Rating, der ifølge selskabet skal ‘hjælpe små virksomheder i kampen mod dårlige betalere.’

“På den måde er vi forhåbentlig med til at få flere iværksætteres virksomheder til at overleve,” siger Martin Thorborg.

Læs også:

Martin Thorborg scorer kassen på salg af endnu en virksomhed: "Det drejer sig om mange penge"

Dinero-konkurrenten Billy efter Vismas opkøb af Dinero: Derfor sagde vi nej til to million-bud fra Visma

Så meget betalte Visma for Dinero: Martin Thorborg-selskab trækker millioner ud efter salget

Annonceindlæg fra Jyske Bank

Jyske Bank styrker tilstedeværelsen i København med indflytning i Glaskuben

Jyske Bank er rykket ind i Glaskuben på Kalvebod Brygge, et markant byggeri i hjertet af København. Knap 1.000 arbejder her, heraf 200 i IT, med nye rammer for samarbejde, innovation og udvikling.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. august 2025 ansat Mia Vang Petersen som Head of Marketing. Hun skal især beskæftige sig med at lede Norriqs marketingteam mod nye succeser. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing hos Columbus Danmark. Hun er uddannet Kandidat i Kommunikation fra Aalborg Universitet. Nyt job

Mia Vang Petersen

Norriq Danmark A/S

Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Morten Eskildsen som UX Lead. Han skal især beskæftige sig med styrke bureauets kompetencer inden for UX og digital strategi i konsulentteamet og arbejde på tværs af alle afdelinger. Han kommer fra en stilling som CDO, UX & Digital Strategy Consultant hos Zupa. Nyt job

Morten Eskildsen

Signifly

Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job