FN's generalsekretær slår alarm: Den næste store krig begynder med et massivt cyberangreb

Det er ikke artilleriet, der først køres i stilling, hvis to nationer ryger i totterne på hinanden i fremtiden, men derimod computerne. Det konkluderer FN's generalsekretær Antonio Guterres, der vil kigge nærmere på konventionerne.

Artikel top billede

Foto: Ilya Pavlov (Foto: Ilya Pavlov)

Luftbombardementer og artilleribeskydning i timevis bliver ikke de indledende manøvrer under en kommende krig. Hvor man før i tiden lagde fjendens infrastruktur ned ved hjælp af bombetogter ad luftvejen, bliver det nu cyberangreb, der først skal lamme fjenden og hans bagland. 

Det vurderer Antonio Guterres, der er FN's generalsektretær i følge ComputerSweden

"Jeg er helt overbevist om, at til forskel fra tidligere konflikter, som begyndte med artilleribeskydning og flybombardementer, så kommer den næste krig til at starte med et massivt cyberangreb, der forstyrrer militæret og lammer den grundlæggende infrastruktur," siger generalsekretæren.

Læs mere her: Microsoft kræver digital Geneve-konvention: Vil have lande til at forpligte sig i tilfælde af cyberkrig

Når det ikke længere er de endeløse bombetogters eksplosioner, der kan skade civile, men derimod smuldrende basal infrastruktur, så bør der kigges nærmere på konventionerne, fastslår Antonio Guterres, der savner klarhed over spillereglerne indenfor cyberkrigsførsel. 

Læs mere her: Forsvarsakademiet: Danmark bør sige nej til at deltage en ‘digital Geneve-konvention’

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 60+ leverandører og 100+ talere om AI, infrastruktur, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16. & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Lead DevSecOps

    Københavnsområdet

    SOS International

    Fagligt ambitiøs Scrum Master

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job