Blot 3,4 procent af samlet budget: Danske forskningsmidler til robotteknologi og kunstig intelligens halter bagefter

Det halter slemt med penge til forskning i ny teknologi inden for blandt andet robot-teknologi og kunstig intelligens.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Kun 3,4 procent af de offentlige forskningsmidler på i alt 22 milliarder kroner går til forskning i datalogi og elektronik, som flere hundrede forskningstunge virksomheder ellers regner for at være de mest relevante for fremtiden, skriver Børsen.

I alt anvendes der blot 750 millioner kroner ud af de 22 milliarder kroner til forskning i robot-teknologi og kunstig intelligens.

Det er langt mindre end i andre lande som Tyskland og USA, der investerer store summer i forskning og udvikling på netop disse områder.

"Jeg synes, at det er ærgerligt, at der ikke går mere til teknologi. Man skal tage nogle valg og satse på at skabe nogle fyrtårne og satse på at blive gode i stedet for at blive halvgode til det hele," siger administrerende direktør i Odense-virksomheden Mobile Industrial Robots, Thomas Visti, til avisen.

Ifølge ham er robot-virksomhederne i Danmark blevet ‘selvkørende.’ Det ændrer dog ikke på, at der bør satses noget mere, hvis Danmark også i fremtiden skal være selvkørende, mener han.

Samme holdning har flere andre, som avisen har talt med.

Læs også: I 2008 ramte Universal Robot bunden af pengekassen: I dag har virksomheden indledt et fynsk vækstmirakel

Læses lige nu

    Metroselskabet I/S

    Senior IT Help Desk Specialist

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Compliance Manager til PET - Styrk vores IT-sikkerhed

    Københavnsområdet

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S