Nu lukker Microsoft omsider for Spectre/Meltdown i Windows 7 - samt en hel stribe Intel-chip

Microsoft lukker for Spectre og Meltdown i Windows 7 og Windows 8.1 samt en række Intel-chip.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

I Microsoft løbende bestræbelser på at få dæmmet op for Meltdown- og Spectre-sårbarhederne, der blev opdaget for tre måneder siden, er turen først nu nu kommet til et af verdens mest udbredte styresystemer, Windows 7.

Hidtil har Microsoft primært fokuseret på at få styr på sårbarhederne i Windows 10.

Selskabet meddeler, at det nu udvider arbejdet i to retninger: Dels ved at patche Spectre og Meltdown i Windows 7 og Windows 8.1, dels ved at udsendte mikrokode-patches til en række Intel-chip.

De tæller chip i generationerne Skylake, Kaby Lake og Coffee Lake.

Ifølge Microsoft har brugerne brug for at patche både Windows og processorerne - og altså ikke blot en af delene - for at lukke sårbarhederne.

Microsoft begyndte tirsdag at udsende patches via Windows Update, hvorfra selskabet nu udruller løsninger til Windows 7 Service Pack 1 og Windows 8.1.

Dog er der kun patches til 32-bit versionerne i første omgang.

De fleste Windows 7- og Windows 8.1-brugere anvender 64-bit versionen af Windows. De kan snart vente en løsning.

Du kan læse mere om Microsofts sikkerheds-bulletin her: Protect your Windows devices against Spectre and Meltdown.

Intel meddelte onsdag, at selskabet lukkede for Meltdown og Spectre i Ivy Bridge og Sandy Bridge.

Det kan du læse mere om her: Intel lukker for Meltdown og Spectre i Ivy Bridge og Sandy Bridge - er nu næsten i mål med patches

Windows 7 er fortsat blandt verdens mest udbredte styresystemer. Faktisk blev det aldrende, men velfungerende styresystem, først overhalet af Windows 10 for nogle måneder siden, selv om Microsoft i lang tid har lagt sig i selen for at få alle til at skifte til Windows 10.

Det kan du læse mere om her: Vigtig milepæl for Microsoft: Windows 10 vipper omsider Windows 7 af tronen.

Læs også:

Microsoft frigiver avancerede sikkerhedsfunktioner fra [b]Windows 10: Kan nu bruges i Windows 7 og 8.1
[/b]

Annonceindlæg fra Bluecircle

Partiklerne ingen taler om: Den oversete risiko i datacentre og serverrum

Støv, fibre og metalliske partikler kan påvirke både uptime, levetid og driftssikkerhed. Derfor arbejder flere datacentre systematisk med contamination control.

Navnenyt fra it-Danmark

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job