Microsoft frigiver avancerede sikkerhedsfunktioner fra Windows 10: Kan nu bruges i Windows 7 og 8.1

Microsoft vil have virksomheder til at opgradere til Windows 10. Alligevel bliver Windows Defender Advanced Threat Protection nu tilgængelig i ældre versioner af styresystemet.

Artikel top billede

Omkring halvdelen af alle Windows-brugere kører stadig version 7 eller 8.1, og efter at Microsoft selv advarede om dårlig sikkerhed i Windows 7 sidste år, smider Redmond-giganten nu en livline til de mange brugere.

Til sommer bliver Windows Defender Advanced Threat Protection nemlig tilgængelig for Windows 7- og 8.1-brugere, der dermed får glæde af den endpoint-beskyttelse og cloud-funktionalitet, der hidtil har været forbeholdt Windows 10.

Det er dog en stakket frist, da supporten til Windows 7 udløber endegyldigt om to år, men indtil da vil Microsoft altså give brugerne glæde af sikkerhed på niveau med Windows 10.

“Vi vil give brugerne den bedst mulige sikkerhed på vej mod Windows 10 indtil supporten til Windows 7 udløber i januar 2020,” hedder det i et blogindlæg fra Microsoft.

Beslutningen er umiddelbart overraskende, da Microsoft gerne vil have alle kunder over på Windows 10 - og et af de bedste argumenter for at opgradere er netop sikkerheden.

Men Microsoft har tilsyneladende prioriteret at få flere ombord i sin cloud-tjeneste i første omgang.

Microsoft har gennem det seneste års tid øget indsatsen på sikkerhedsområdet markant, hvilket sidste år fik sikkerhedsfirmaet Kaspersky Lab til at klage til EU-kommissionen samt konkurrencemyndigheder i både Tyskland og Rusland.

Den sag er dog siden blevet droppet.

Læs også: Microsoft springer ud som sikkerhedsselskab: Derfor kan ny løsning få stor betydning

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Christian Pedersen,  emagine Consulting A/S, er pr. 1. februar 2026 udnævnt som Chief AI Officer. Han beskæftiger sig med opkvalificere emagines ansatte, udvikle interne AI-værktøjer og levere AI-projekter for kunderne. Som leder af et nye AI-team skal han også udvikle og lancere AI-produkter til markedet. Udnævnelse

    Christian Pedersen

    emagine Consulting A/S

    Connexa A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Ivan Nielsen som IT Konsulent. Han skal især beskæftige sig med IT Infrastruktur og services. Han kommer fra en stilling som IT Konsulent hos IT Forum Gruppen A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med IT Infrastruktur og konsulentopgaver. Nyt job

    Ivan Nielsen

    Connexa A/S

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S

    VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

    Kelly Lyng Luvigsen

    VisionBird