Microsoft vil have dig til at åbne links i Edge - vil (måske) tvinge alle links i Mail-app'en til at åbne i Edge

Microsoft forsøger i sin splinternye beta-version af en kommende Windows 10-upgrade at få brugerne til at bruge Edge istedet for andre browsere: Alle links i Mail-app'en åbner i Edge - og ikke i din default-browser.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Microsofts Edge-browser har ikke rigtigt fået det store gennembrud, og det vil Microsoft i sagens natur gerne lave om på.

Selskabet arbejder for tiden på udvikling af den store efterårs-opgradering af Windows 10 under navnet Redstone 5.

Her arbejder Microsoft ifølge en ny blogpost pt per default at lade alle links i mail åbne i Edge, skriver Computerworlds amerikanske nyhedsbureau.

I blogposten om Windows 10 Insider Preview Build 17623 for Skip Ahead fremgår det, at den nye build indeholder denne default-funktion.

Det vil i givet fald betyde, at Windows 10 vil ignorere den browser, du har valgt som default (medmindre det er Edge, selvfølgelig) og automatisk føre dig over til Edge, hvis du klikker på et link i Mail-appen i Windows.

Angiveligt vil Outlook fortsat åbne links i den browser, som du har valgt som default.

Der er tale om en insider-preview, og det betyder, at det ikke er givet, at den endelige opdatering til efteråret vil indeholde denne default-funktion.

Faktisk har Microsoft endnu ikke lanceret Redstone/Spring Creators Update, så der er et stykke vej endnu.

Selv om der er lang tid til, har de nuværende signaler allerede fået børsterne til at rejse sig visse steder i Windows 10-brugergrupperne, skriver Computerworlds amerikanske nyhedsbureau.

Det gælder eksempelvis her på Twitter, hvor den ene efter den anden brokker sig over udsigten til at skulle tvinges til at bruge Edge.

Microsoft har ifølge vores amerikanske nyhedsbureau tidligere forsøgt sig med noget lignede, nemlig da selskabet i 2016 koblede Edge og søgemaskinen Bing ind i søgelinks i assistenten Cortana.

Microsoft Edge har i dag en meget lille markedsandel på browsermarkedet, hvor Chrome er den helt store spiller.

Det kan du læse mere om her: IE/Edge og Firefox' markedsandele styrtdykker efter udrensning: Stor del af brugerne har været bots

I december i fjor røg Microsoft og Google i totterne på hinanden i en batalje om netop browserne.

Det skete, da Google gjorde sin Chrome-browser tilgængelig i Microsoft Store. Hvilket angiveligt fik Microsoft til at fjerne Chrome fra butikken omgående.

Det kan du læse mere om her: Google og Microsoft i totterne på hinanden: Microsoft sletter alle download-link til Chrome fra Windows.

Du kan iøvrigt læse mere om nyhederne i Windows 10 her: Microsoft i gang med beta-test af nye, spændende Windows 10-funktioner: Prøv dem allerede nu

Læs også:

Microsoft, Google og Apple på vej med næste app-generation: Ny type app vil erstatte iOS-, Android og Windows-apps

Microsoft tilføjer nye privacy-indstillinger til Windows 10: Nu kan du se, hvad du sender tilbage til Microsoft

Microsofts plan virker: Så mange Windows-computere har nu den nyeste version af Windows 10

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

29 april 2027 | Gratis deltagelse

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Vil du være med til at opbygge og udvikle Forsvarets dronekapacitet?

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger analytisk stærk og erfaren medarbejder i Hvidovre

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

AI/Data Engineer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S