Microsoft vil have dig til at åbne links i Edge - vil (måske) tvinge alle links i Mail-app'en til at åbne i Edge

Microsoft forsøger i sin splinternye beta-version af en kommende Windows 10-upgrade at få brugerne til at bruge Edge istedet for andre browsere: Alle links i Mail-app'en åbner i Edge - og ikke i din default-browser.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Microsofts Edge-browser har ikke rigtigt fået det store gennembrud, og det vil Microsoft i sagens natur gerne lave om på.

Selskabet arbejder for tiden på udvikling af den store efterårs-opgradering af Windows 10 under navnet Redstone 5.

Her arbejder Microsoft ifølge en ny blogpost pt per default at lade alle links i mail åbne i Edge, skriver Computerworlds amerikanske nyhedsbureau.

I blogposten om Windows 10 Insider Preview Build 17623 for Skip Ahead fremgår det, at den nye build indeholder denne default-funktion.

Det vil i givet fald betyde, at Windows 10 vil ignorere den browser, du har valgt som default (medmindre det er Edge, selvfølgelig) og automatisk føre dig over til Edge, hvis du klikker på et link i Mail-appen i Windows.

Angiveligt vil Outlook fortsat åbne links i den browser, som du har valgt som default.

Der er tale om en insider-preview, og det betyder, at det ikke er givet, at den endelige opdatering til efteråret vil indeholde denne default-funktion.

Faktisk har Microsoft endnu ikke lanceret Redstone/Spring Creators Update, så der er et stykke vej endnu.

Selv om der er lang tid til, har de nuværende signaler allerede fået børsterne til at rejse sig visse steder i Windows 10-brugergrupperne, skriver Computerworlds amerikanske nyhedsbureau.

Det gælder eksempelvis her på Twitter, hvor den ene efter den anden brokker sig over udsigten til at skulle tvinges til at bruge Edge.

Microsoft har ifølge vores amerikanske nyhedsbureau tidligere forsøgt sig med noget lignede, nemlig da selskabet i 2016 koblede Edge og søgemaskinen Bing ind i søgelinks i assistenten Cortana.

Microsoft Edge har i dag en meget lille markedsandel på browsermarkedet, hvor Chrome er den helt store spiller.

Det kan du læse mere om her: IE/Edge og Firefox' markedsandele styrtdykker efter udrensning: Stor del af brugerne har været bots

I december i fjor røg Microsoft og Google i totterne på hinanden i en batalje om netop browserne.

Det skete, da Google gjorde sin Chrome-browser tilgængelig i Microsoft Store. Hvilket angiveligt fik Microsoft til at fjerne Chrome fra butikken omgående.

Det kan du læse mere om her: Google og Microsoft i totterne på hinanden: Microsoft sletter alle download-link til Chrome fra Windows.

Du kan iøvrigt læse mere om nyhederne i Windows 10 her: Microsoft i gang med beta-test af nye, spændende Windows 10-funktioner: Prøv dem allerede nu

Læs også:

Microsoft, Google og Apple på vej med næste app-generation: Ny type app vil erstatte iOS-, Android og Windows-apps

Microsoft tilføjer nye privacy-indstillinger til Windows 10: Nu kan du se, hvad du sender tilbage til Microsoft

Microsofts plan virker: Så mange Windows-computere har nu den nyeste version af Windows 10

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: Fra databeskyttelse til dataindsigt

Få kort og fokuseret overblik over, hvordan du optimerer resiliens og gendannelse af kritiske informationer samt sikrer forretningens funktion, når cyberangrebet rammer.

Digital transformation | Aarhus C

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Digital transformation | Online

Copilot i praksis: Sådan får du mest ud af AI

Få inspiration til at implementere, anvende og udnytte Copilot optimalt og forsvarligt.

Se alle vores events inden for it

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

KMD A/S

Udvikler

Københavnsområdet

Banedanmark

Systemkonsulent med solide IT-kompetencer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Connexa A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Ivan Nielsen som IT Konsulent. Han skal især beskæftige sig med IT Infrastruktur og services. Han kommer fra en stilling som IT Konsulent hos IT Forum Gruppen A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med IT Infrastruktur og konsulentopgaver. Nyt job

Ivan Nielsen

Connexa A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Niko Phonekeo som Digital Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med Primært NORRIQs marketing tech stack, digitale kampagneudvikling SEO og lead management. Han kommer fra en stilling som Nordic Marketing Director. Nyt job

Niko Phonekeo

Norriq Danmark A/S

Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

Per Claus Henriksen

Alcadon ApS

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

Benjamin Terp

Netip A/S