Fremadstormende Prodata Consult er ramt af finansielle tømmermænd efter hollandsk opkøb

Prodata Consult oplever stor vækst, men opkøbet af et hollandsk it-selskab har ført til et faldende bruttoresultat.

Artikel top billede

(Foto: Photo by Ibrahim Rifath on Unsplash)

It-konsulent-firmaet Prodata Consult er blevet ramt negativt af virksomhedens opkøb af det hollandske firma Eliantie B.V., skriver Børsen.

Det går eller strygende for Prodata Consult, der i det seneste år er vokset med 30 procent. Men integreringen af det hollandske firma i koncernen har været en dyr fornøjelse.

Læs om hollandske opkøb i Danmark her: Opkøbsbølge fra Holland og Belgien rammer Danmark: Der er et særligt match mellem danskere og hollændere

Helt konkret betyder omkostningerne i forbindelse integreringen af det hollandske selskab, at Prodata Consults bruttoresultatet landede på 44 millioner kroner mod 50 millioner året før.

"Det er altid svært at købe et udenlandsk selskab, da man er længere fra det rent ledelsesmæssigt, fordi ledelsen jo er i Danmark. Det er nok den læring, vi har gjort os, og noget vi fremadrettet vil have i tankerne. For vi er bestemt ikke skræmte af det. Men det har selvfølgelig påvirket os rent regnskabsmæssigt, da vi har brugt en del ressourcer på det," siger Jens Kyhnæb, bestyrelsesformand for Prodata Consult, til Børsen.

Læs også: Hollandske Arnold kom til Danmark for knap 30 år siden: Historien har spillet en afgørende rolle for, at vi kommer så godt ud af det sammen

Og her: Hollænderne og belgierne buldrer ind i den danske hosting-branche: Igang med kæmpe opkøbsbølge

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

Kod smartere med GitHub Copilot

Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

Sikkerhed | København

Cyber Threats

Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job