Stor vækst: Markedet for IoT-sikkerhed når halvanden milliard dollar i 2018

Markedet for IoT-sikkerhed vokser markant i år. Men manglende standarder kan på sigt stå i vejen for udviklingen, vurderer Gartner.

Artikel top billede

Knap hver femte virksomhed har oplevet et IoT-baseret angreb inden for de sidste tre år, og med de alvorlige angreb følger investeringer i sikkerhed.

De globale investeringer på området er steget kraftigt i de seneste år, og ifølge analysehuset Gartner vil virksomhedernes udgifter til IoT-sikkerhed overstige 1,5 milliarder amerikanske dollars i 2018.

“I IoT-initiativer har organisationer ofte hverken kontrol over kilden til den hardware eller software, der benyttes i forbundne enheder,” udtaler Ruggero Contu, der er forskningschef hos Gartner.

“Vi forventer øget efterspørgsel efter værktøjer og tjenester til at forbedre administration af virksomhedernes aktiver, vurdering af sikkerhed på både hardware og software samt penetrationstest.”

En af de sikkerhedsmæssige udfordringer ved IoT er manglende standarder for og krav til sikkerhed. Og ifølge Gartner kan det paradoksalt nok være en hæmsko for investeringerne, fordi det kan være svært for virksomheder at vide, hvilken sikkerhed man skal investere i, når der ikke er etableret en “best practice”.

Et af de hidtil mest alvorlige eksempler på et IoT-angreb fandt sted i 2016, da det såkaldte Mirai-botnet lagde store dele af internettet ned.

I december sidste år tilstod tre mænd ved en amerikansk domstol at have stået bag angrebet.

Læs også: Josiah, Dalton og Paras lagde internettet ned: Tre unge mænd har tilstået at stå bag Mirai-botnettet

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra itavis

    AI er en stresstest af virksomhedernes digitale fundament

    Brug af AI afslører de svagheder, virksomheder allerede har opbygget gennem års cloud-transformation, nye SaaS-løsninger og fragmenterede sikkerhedssystemer.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

    Jacob Holm Jensen

    Netip A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job