Her er de tre vigtigste hacker-områder lige nu: Hovedtrends fra Microsofts store sikkerheds-rapport

Hackerne er især aktive på tre områder lige nu, viser stor undersøgelse fra Microsoft med data fra 100 lande og millioner af computere.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Hackerne er for tiden især aktive på tre områder. Sådan lyder det fra Microsoft, der netop har offentligjort sin store, årlige it-sikkerhedsundersøgelse, Microsoft Security Intelligence Report

De tre trends er botnets, lavpris-områder og ransomware, lyder det fra selskabet.

“Det har (selvfølgelig) været et meget travlt år sikkerheds-mæssigt,” lyder det fra selskabet.

Ifølge Microsoft er botnets forsat en kæmpetrussel.

“Botnets fortsætter med at ramme millioner af computer verdens over og inficere dem med både ældre og nye former for malware,” hedder det fra selskabet.

Ifølge selskabet kan det være en kompliceret affære at forsvare sig mod botnets.

I Microsoft Security Intelligence Report-rapporten fortæller selskabet om det såkaldte Gamarue-botnet, der er forløberen til blandt andet Cerber og Petya, der for et år siden lagde Mærsk ned.

De nemme mål

En anden vigtig trend blandt hackerne er, at de i meget stort omfang sigter efter det, som Microsoft kaldet for ‘easy marks.’

Ifølge selskabet sigter hackerne nemlig i meget stor udstrækning efter de områder, der giver størst gevinst med mindst mulig risiko og indsats.

Det ville der ikke være noget nyt i, hvis der var tale om forretnings-verdenen, men i hacker-miljøerne har det langt fra altid været sådan.

Konkret betyder det ifølge Microsoft, at hackerne går efter infrastruktur og apps med henblik på at inficere computere via social engineering, dårligt sikrede cloud-apps og såkaldte legitimate platform features.

Det sidste dækker over, at hackerne hæfter malware til eksempelvis Word eller lignende.

Ransomware er desuden stadig en stor risiko og en metode, som hackerne fortsat anvender i stor stil - også selv om det for nogen kan virke som om, at ransoware-truslen er aftagende.

Det er den ikke, lyder det fra Microsoft.

“Det ser ikke ud til, at ransomware står for en opbremsning i den nærmeste fremtid,” lyder det fra selskabet.

Win32/LockScreen var ifølge Microsofts målinger den mest udbredte ransomware i 2017 globalt.

Værst ramt var Myanmar, Bangladesh og Venezuela, mens der blev lokaliseret færrest ransomware-angreb i Japan, Finland og USA.

Danmark godt beskyttet
Microsoft meddeler iøvrigt, at Danmark er en af de lande, der har den laveste såkaldte angrebsprocent.

"Der blev ikke opsporet ransomware-angreb på danske computere i perioden juli 2017 til december 2017 via vores dataindsamling. Men det kan naturligvis ikke udelukkes, at det er hændt," lyder det fra selskabet.

Du finder hele Microsoft-rapporten Microsoft Security Intelligence Report her.

Læs også:

Mærsk-selskab ramt af nyt stort hacker-angreb: Hackere har stjålet 60.000 vigtige mails gennem 11 måneder

Google: Android er verdens mest sikre styresystem (hvis du har den rigtige version)

Microsoft fjerner patch-blokering i Windows 10: Nu kan alle maskiner igen downloade patches mod Spectre/Meltdown

PlanBørnefonden

Digital Solutions Architect

Københavnsområdet

KMD A/S

Senior Solution Architect

Københavnsområdet

Banedanmark

Cyber Risk Analyst

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos